Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lázně bojují o klienty a lákají na slevy

Jánské Lázně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jánské Lázně | foto: Czech tourism

PRAHA  Pojeďte do lázní, dostanete slevu! Léčebné lázně už se nemohou spoléhat jen na klienty, které jim pošlou pojišťovny, a proto přicházejí s různými lákadly. Jejich cílem je získat klienty, kteří budou ochotni zaplatit si pobyt sami.

Ačkoli lázním ubývají klienti dlouhodobě, letos nastal výrazný skok k horšímu, a to díky restrikcím pojišťoven. "Za první pololetí omezily zdravotní pojišťovny počet lékařských návrhů v průměru o 15 procent, což mělo významný vliv na řadu tuzemských lázní," řekl LN prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha.

ČTĚTE TAKÉ:

Proč pojišťovny proplácení lázní omezují? Na začátku léta totiž schválila vláda první zdravotnický balíček a v něm akceptovala návrh ministerstva zdravotnictví ušetřit na lázeňské péči příští rok půl miliardy korun změnou indikačního seznamu. To znamená, že dojde k výraznému omezení diagnóz, u nichž zdravotní pojišťovny proplácejí pacientům léčbu.

Podle plánů ministra zdravotnictví Leoše Hegera by se měly snížit příspěvky pacientům na léčení v lázních zhruba na polovinu ze současných tří miliard korun. Pojišťovny však půlmiliardovou úsporu zajistily už letos za období prvního pololetí.

"Dopad je to významný, zaznamenali jsme ho již v našich tržbách i přes velmi intenzivní obchodní činnost. Museli jsme přistoupit k nákladovým korekcím," říká Rudolf Bubla, výkonný ředitel Léčebných lázní Bohdaneč.

Počet lázeňských hostů a pacientů - grafika

"Výrazné restrikce v návrzích od pojišťoven pociťujeme již od září roku 2010. Letos nám poklesl počet návrhů na komplexní lázeňskou léčbu o téměř 20 procent," přidává se ředitel společnosti Lázně Poděbrady Josef Rambousek.

Až poloviční ceny

Lázně se proto snaží tento pokles nahradit samoplátci. Například Františkovy Lázně aktivně oslovují klienty nepřímo a lákají je na slevy. Pobyt, který stojí do 40 tisíc korun, může klient získat se slevou už za téměř polovinu, pobyt do 25 tisíc lze získat se slevou 15 tisíc.

Lázeňské provozy ale čím dál více loví i za hranicemi. "Jsme aktivní i v zahraničí – hlavně v rusky mluvících zemích, v Německu a arabských zemích. Spolupracujeme s cestovními kancelářemi a na internetu či veletrzích získáváme i individuální klienty," říká Dorothea Kresslová z lázní Teplice v Čechách. Podobnou strategii razí i Lázně Darkov, které mají v Moskvě dokonce dceřinou společnost, jejíž agenti sem lákají ruskou klientelu.

Ani zvyšování počtu samoplátců není však pro lázně spasením. Pobyty v léčebných lázních totiž stále z 65 procent tvoří právě pacienti zdravotních pojišťoven. Převážná část ostatních zařízení v lázeňských místech jsou jen hotely v lázních, které se orientují na komerční klientelu. "Problémem není ani tak pokles počtu klientů, jako spíš klesající počty přenocování. Dlouhodobě ubývající pacienty s pobyty tři až čtyři týdny dlouhými nahrazují samoplátci, kteří se v lázních zdrží v průměru šest dní," říká Bláha.

Ministerstvo zdravotnictví argumentuje tím, že vzhledem k vývoji medicíny je u některých indikací lázeňská péče již naprosto zbytečná. "Tam, kde lázeňská péče není nezbytná, dojde ke změně a již nebude plně hrazena ze zdravotního pojištění, ale hrazena bude pouze část terapeutická a pacient si bude hradit ubytování a stravu," řekl LN mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Nová vyhláška by měla být připravena ke konci tohoto roku, aby mohla být platná od roku 2012.

Svaz léčebných lázní ČR ale podotýká, že změnu lázeňského návrhu z plně hrazeného režimu na částečně hrazený pobyt nebudou klienti akceptovat a v 75 procentech odmítnou nastoupit. Důvodem je cena, která u 21denního pobytu činí zhruba 11 tisíc korun. A pak hlavně to, že u komplexně hrazené péče je pacient v neschopnosti, zatímco u částečně hrazené péče musí od zaměstnavatele dostat dovolenou.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...