9. listopadu 2016 17:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ledově klidní investoři: trhy v USA reagovaly na Trumpův triumf překvapivě mírně

Wall Street. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wall Street. | foto: Reuters

WASHINGTON Americké akcie se po mohutných propadech na termínových trzích zklidnily a středeční obchodování zahájily kolísáním kolem úterních hodnot. Trhy tak reagovaly na volební vítězství Donalda Trumpa překvapivě mírně.

Hlavní americké indexy neztrácejí prakticky nic ze zisků z počátku týdne, kdy investoři všeobecně sázeli na vítězství Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové.

Dow Jonesův index zahájil obchodování kolísáním kolem úterních závěrečných hodnot a v jednu chvíli získával až 0,4 procenta; později sice přešel do mírně záporných čísel, kolem 16 hodiny středoevropského času už ale měl znovu k dobru 0,3 procenta.

V prvních dvou dnech týdne v nadějích na výhru Clintonové indexy prudce oživily z devítidenní série ztrát a Dow Jones získal zhruba 2,5 procenta.

Noční zprávy o Trumpově nečekaném vítězství trhy výrazně rozkolísaly a termínové kontrakty na Dow Jonesův index v jednu chvíli ztrácely více než čtyři procenta. Napětí na finančních trzích pomohl zmírnit první Trumpův povolební projev.

Nově zvolený prezident USA v něm vyzval Američany k jednotě a slíbil budování infrastruktury, péči o veterány a hospodářský růst.

Donald Trump na snímku z dětství.
Trump na fotografii ze 70. let 20. století se synem Donaldem juniorem.

Také evropské akcie odpoledne výrazně zmírnily počáteční ztráty a přecházely do kladných čísel; například index londýnské burzy FTSE 100 přidával asi 0,8 procenta a frankfurtský DAX měl k dobru půl procenta. Trumpův úspěch v prezidentských volbách ale tvrdě zasáhl asijské akciové trhy, které už trend stabilizace nezastihl otevřené.

Pražská burza

  • Pražská burza na výsledek prezidentských voleb v USA nakonec výrazněji nezareagovala.
  • Index PX dnes oslabil o 0,02 procenta na 897,76 bodu.
  • Vzhůru ho táhla zejména Erste Bank a pojišťovna VIG. Opačným směrem působily ČEZ či Moneta Money Bank.

Clintonová byla silnou favoritkou trhů, které v ní viděly záruku pokračování v dosavadním kurzu. Trumpovo vítězství měli investoři naopak spojeno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země. Nyní však analytici možné dopady Trumpova prezidentství na trhy horečně přehodnocují.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.