20. dubna 2009 16:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Legenda Silicon Valley ztrácí samostatnost

Silicon Valley (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silicon Valley (ilustrační foto) | foto: AFP

NEW YORK Americká softwarová společnost Oracle koupí za 7,4 miliardy dolarů (více než 154 miliard Kč) počítačovou firmu Sun Microsystems. Oracle získal Sun poté, co o ni přestal mít zájem gigant IBM. Sun Microsystems, jedna z legend kalifornského Silicon Valley, tak po 27 letech ukončí své samostatné působení. Oracle mimo jiné získá technologii Java, která běží zhruba na miliardě zařízení na celém světě.

Oracle za jednu akcii firmy Sun nabídla 9,50 dolaru, což ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje prémii 42 procent. Cena je téměř dvojnásobná proti situaci z března, kdy na veřejnost uniklo, že má o Sun Microsystems zájem IBM.

Transakci již schválilo představenstvo Sun a Oracle očekává, že se převod dokončí letos v létě. Vzhledem k hotovosti a dluhům Sun Microsystems je čistá hodnota transakce 5,6 miliardy dolarů, dodala Oracle.

IBM nabídla, že koupí Sun Microsystems za 9,40 dolaru za akcii. Jednání se ale tento měsíc uzavřela bez výsledku, protože se podniky nedohodly na ceně a IBM se obávala zásahu protimonopolních úřadů.

Spojení Sun s Oracle nemusí regulátorům vadit. Sun Microsystems vyrábí software a vyspělé serverové počítače a Oracle je třetím největším výrobcem softwaru na světě.

Podle analytiků bylo pro budoucnost Sun důležité, aby našla partnera. Její příjmy za tři měsíce do konce prosince klesly o 11 procent a podíl hrubého zisku na tržbách se snížil na 41,9 procenta z předchozích 48,5 procenta.

Sun byla miláčkem investorů v době rozkvětu technologického odvětví v 90. letech, v posledních deseti letech má ale problémy a musela propustit tisíce zaměstnanců.

Přes značné ztráty se Sun nechtěla vzdát své nezávislosti. Za poslední čtyři čtvrtletí přitom vytvořila tržby 13,3 miliardy dolarů. Oracle předpokládá, že jí Sun zvýší zisk na akcii zhruba o 15 centů v prvním roce po transakci.

Sun byla průkopníkem v zapojování počítačů do sítí a její počítače se staly páteří prvního internetu. Podnik ale reagoval pomalu na propad technologického trhu v roce 2001 a jeho mikroprocesory ustupovaly levnějším rivalům. Ztráta Sun za prvních pět let od propadu trhu přesáhla pět miliard dolarů, napsala agentura AP.

ČTK