22. prosince 2011 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Legendární prací prášky Merkur a Titan skončí

Legendární prací prášek Titan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legendární prací prášek Titan |

ÚSTÍ NAD LABEM Následnické firmy ústecké Setuzy skončí v únoru 2012 s výrobou pracích prášků, například Merkuru či Titanu. Z původních 39 zaměstnanců ústecké části firmy Spolpharma dostalo výpověď 20 lidí, zbytek přejde na jiná místa ve spřízněných firmách.

Majitel značek jedná o tom, že by se vyráběly v zahraničí a pro české zákazníky se dovážely. Informovala o tom mluvčí firem Marie Logrová.

"Výroba už byla bohužel delší dobu nerentabilní a bude nutné ji ke konci února zrušit," řekla Logrová. Firma podle ní už nedokázala konkurovat masově propagovaným výrobkům konkurence.

Schichtovy slavné značky

Čistící prostředky stály na samém začátku někdejších Schichtových závodů, které na Střekově začaly růst po roce 1882. Ochranné známky na oba prací prášky si dal Schicht zaregistrovat za první světové války, největšího rozmachu ale zdejší výroba dosáhla v éře ČSSR.

Ve firmách Setuzy zbyly z původních Schichtových produktů jako skoro poslední - mýdla Elida pro Spolpharmu vyrábí externí firma a kosmetika Pitralon se vyrábí v Olomouci.

V areálu někdejší Setuzy na Střekově pracuje v několika firmách asi 400 lidí, hlavně na výrobě průmyslových produktů. Dalších 130 zaměstnává švýcarský podnik Glencore, který letos převzal část areálu.

Původní Setuza upadla do soudních pří kvůli neplacení pohledávek, jenže v tu dobu už byly všechny výrobní aktivity převedeny na jinou společnost. To samé se opakovalo i vloni, kdy padla do konkurzu následnická firma STZ.

V areálu na Střekově zbyla už jen výroba řepkových metylesterů, glycerinu a mastných kyselin.

Komu patří mýdlo s jelenem?

Vlastnictví dalších ochranných známek, například mýdla s jelenem nebo tuků Ceres, je sporné. Část firem bývalé Setuzy koupil švýcarský komoditní gigant Glencore, který už převzal i asi 130 zaměstnanců, ochranné známky si ale nárokuje konkurzní správkyně původní Setuzy Vladimíra Jechová Vápeníková.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ C++

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč