22. ledna 2013 12:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Legendární traktor se vrací. Majora od Zetoru pořídíte za půl milionu

Představení nového Zetoru Major 80 v továrně Zetor v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Představení nového Zetoru Major 80 v továrně Zetor v Brně. | foto: MAFRA – Jiří Salik Sláma

BRNO Po sedmi letech se brněnský Zetor vrací k výrobě jednoho ze svých nejúspěšnějších traktorů. Nová verze modelu Major se začne vyrábět v únoru, už nyní má ale Zetor objednávky na více než 200 kusů. Zejména rodinné farmy v Česku i v zahraničí láká hlavně jeho cena. Základní verze Majoru bude totiž stát kolem 550 tisíc korun.

Znovuvzkříšení české traktorové legendy se nabízela: Major je totiž historicky jedním z nejúspěšnějších modelů společnosti, která celkem prodala kolem 1,2 milionu traktorů.

"Počet objednávek v prvním čtvrtletí potvrzuje správnost našeho původního odhadu objemu výroby tohoto traktoru, který pro rok 2013 počítá s výrobou 900 traktorů Zetor Major," uvedl ředitel společnosti Zetor Tractors Marián Lipovský.

Představení nového Zetoru Major 80 v továrně Zetor v Brně.

Představení nového Zetoru Major 80 v továrně Zetor v Brně.

Doplnil, že největší poptávka je kromě Česka v Británii, Polsku a USA. Základní cena modelu se pohybuje kolem 550 000 Kč.

Zetor jede

Zetor Tractors loni za první tři čtvrtletí více než zdvojnásobil zisk před zdaněním na 216 milionů korun. Za růstem je vyšší počet prodaných těžších traktorů. Zetor nyní zaměstnává kolem tisícovky lidí.

"Finální cena bude samozřejmě záviset na provedení, které si zvolí sám zákazník," uvedl Lipovský.

Nový Major je určený pro rodinné farmy, v Česku, na Slovensku nebo v Polsku. Zetor traktor pod názvem Major vyráběl do roku 2006. Za koncem pak stála restrukturalizace výrobního programu, z nějž vypadly modely nižší výkonové řady.

Původní traktor značky Major byl poháněný čtyřválcovými motory od 59 do 84 koní. Byl k dispozici jak ve verzi s pohonem dvou kol, tak s pohonem čtyř kol s bezpečnostní kabinou nebo bez ní. Nový Major bude firma zpočátku vyrábět s náhonem na čtyři kola.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!