14. července 2015 16:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lego bude příštích 15 let vyvíjet ekologické kostky. Chce umazat uhlíkovou stopu

Film Lego příběh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Film Lego příběh. | foto: Warner Bros

KODAŇ Dánský výrobce hraček Lego chce umazat část své uhlíkové stopy. Dal si za cíl vyvinout ekologicky šetrnější organický materiál, z něhož bude vyrábět kostičky pro své stavebnice. Pro firmu to bude velká změna: technologii nezměnila od roku 1963.

Lego vzalo novou výzvu vážně. Svědčí o tom čas, který si na vyvinutí materiálu stanovilo: celých patnáct let. V tuto chvíli vzniká tým vědců, kteří se budou úkolem zabývat.

Dílky jedné z nejznámějších stavebnic světa jsou v současné době založené na ropě. Výrobní materiál se přesně nazývá akrylonitril butadien styren. Manažeři Lega sestavují skupinu vědců i proto, že mají materiál objevit – žádný dosud existující vedení firmy nevyhovuje.

Zadání je takové, že uživatel nesmí poznat žádný rozdíl mezi starým a novým dílkem dánské stavebnice - ve vzhledu i při dotykovém vjemu.

„Konečným ideálem má být to, že uživatel nerozená jednu kostku od druhé,“ řekl podle listu Wall Street Journal Tim Guy Brooks, který ve firmě vede sekci udržitelného rozvoje. 

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz