25. února 2015 15:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lego těží z úspěchu filmu. Jeho hrdinové jdou na dračku a zvýšili zisk

Film Lego příběh. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Film Lego příběh. | foto: Warner Bros

KODAŇ Dánskému výrobci hraček Lego vzrostl loni čistý zisk o 15 procent na 7,03 miliardy dánských korun, což je v přepočtu asi 25,8 miliardy korun. K růstu přispěl hlavně zájem o hračky spojené s filmem Lego příběh. Další růst očekává firma i v letošním roce.

Firma zaznamenala vzestup již desátým rokem za sebou a překonala celý trh s tradičními hračkami, který rostl jen velmi mírně.

Lego nyní staví závod v Číně, který by měl být plně v provozu v roce 2017. Stavebnice z Číny mají být určené pro celý asijský region, který má na celkových příjmech skupiny podíl deset procent.

Film Lego příběh patřil loni mezi nejoblíbenější filmy. Na prodeji vstupenek vydělal 460 milionů dolarů. Pokračování  je naplánováno na rok 2017.

Firma Lego vznikla v roce 1932, původně jako výrobce dřevěných hraček. Firmu dodnes kontroluje rodina zakladatele firmy, tesaře Oleho Kirka Kristiansena. Celosvětově ji proslavily až stavebnice z umělohmotných kostiček. Podle odhadů firmy si s jejími stavebnicemi loni hrálo po celém světě více než 85 milionů dětí.

Firma Lego svým růstem překonala své hlavní konkurenty. Tržby Mattelu, výrobce panenky Barbie, se loni snížily o sedm procent na 6,02 miliardy dolarů. Tržby dalšího velkého výrobce hraček, firmy Hasbro, se loni zvýšily o pět procent na 4,28 miliardy dolarů.

Lidovky.cz, ČTK