Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lékaři si řádně polepšili. Podívejte se o kolik

Lékaři - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Průměrná mzda ve zdravotnictví stoupla za pět let z 18 400 na zhruba 25 tisíc korun, tedy téměř o 37 procent. Inflace nárůst snížila na 19 procent. V průměru rostly mzdy ročně o 6,4 procenta, tedy rychleji než v národním hospodářství, kde to bylo 5,3 procenta.

Do roku 2008 byl nárůst ve zdravotnictví zhruba stejný jako v celé ekonomice, v letech 2009 až 2010 více než dvojnásobný. Nejrychleji rostly mzdy sestrám. Uvádějí to statistici na svém webu.

JAKÉ PROFESE LIDÉ OBDIVUJÍ? ČTĚTE VÍCE

Průměrná hrubá měsíční mzda lékařů a zubařů v zařízeních státu, krajů a v soukromé sféře vzrostla v celém období z 37 200 na 48 700 korun (ročně o 5,6 procenta), farmaceutů z 28 200 na 35 900 korun (ročně o 4,9 procenta) a sester a porodních asistentek z 16 800 na 23 800 korun (ročně o 7,2 procenta). Nejvyšší nárůst byl u sester, 41 procent, nejnižší u farmaceutů, 26 procent.

Nejvyšší mzdy pobírali ve sledovaném období lékaři a zubaři, oproti průměrné mzdě ve zdravotnictví dvojnásobek. Nad průměrem byli s 1,5násobkem také farmaceuti. Mzdy sester a porodních asistentek byly v roce 2010 pět procent pod průměrem mezd celého zdravotnictví. 

Přehled platů ve zdravotnictví.                                                                                         

Celkový nárůst průměrné mzdy v podnikatelské a nepodnikatelské sféře mezi lety 2005 až 2010 byl velmi podobný, ve státních zařízeních byla ale mzda o pětinu vyšší než v akciových společnostech. Nejmenší rozdíly byly mezi lékaři, ve státních zařízeních měli o šest procent víc než v "akciovkách", nejvyšší u sester a porodních asistentek, ve státních zařízeních měly o 31 procent víc než v "akciovkách" a soukromých zařízeních.

K odlišnosti mzdové úrovně podle statistiků přispívá mimo jiné to, že skladba a druh poskytovaných služeb, včetně jejich organizace, se liší. Do mzdové agendy statistiků nespadá ani odměňování podnikatelů, kteří podle odhadu tvoří v podnikatelské sféře zhruba 17 procent pracovníků a v nepodnikatelské sféře deset procent všech pracovníků zdravotnictví.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....