Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lékárnám docházejí léky na horečku Paralen a Ibalgin, výrobce zvyšuje produkci

Koronavirus v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus v Praze. | foto: Michal Turek, Jaroslav Tomas,  MAFRA

Praha Některým lékárnám v Česku docházejí Paralen a Ibalgin, léčiva proti horečce, jež je jedním z průvodních jevů nemoci COVID-19, kterou způsobuje šířící se nový koronavirus. Vyplývá to z jejich dnešního vyjádření. Zentiva, která pro svého bývalého majitele, společnost Sanofi, vyrábí oba léky v závodě v pražských Dolních Měcholupech, je připravena k dalšímu navýšení výroby, uvedla firma.

„Společnost Zentiva reagovala na rozšiřující se infekci koronaviru okamžitě a už minulý týden zvýšila výrobu paracetamolu a ibuprofenu v pražském výrobním závodě. Navýšení je o milion balení více proti plánu. Pokud by státní zdravotnické instituce vyjádřily potřebu, jsme připraveni navýšit výrobu i pro český trh,“ řekla ve středu mluvčí Zentivy Lenka Šabíková.

Například výkonný ředitel internetové lékárny Lékárna.cz Karel Klodner uvedl, že společnost svoje původně půlroční zásoby Paralenu a Ibalginu prodala za dva týdny. „Teď už prodáváme jen to, co máme na skladě. Poptávka po přípravcích s obsahem paracetamolu je obrovská a výpadek v distribuci větší, než se původně jevilo, skladové zásoby zmizely a mizí před očima. K dispozici je aktuálně už jen pár přípravků s paracetamolem. Máme nadějnou informaci o distribuci v příštím týdnu,“ sdělil.

„Přípravky na bázi paracetamolu jsou nedostatkovým zbožím. Začínáme pociťovat úbytek vlastně všech přípravků souvisejících s kategorií nachlazení, chřipka a s imunitou, lokálně nemáme třeba ani peroxid vodíku, ze kterého se dělají sterilizační roztoky,“ potvrdil mluvčí sítě Dr.Max Michal Petrov.

Omezené zásoby léků s obsahem paracetamolu má v současné době také síť lékáren Pilulka. Také podle ní je důvodem zvýšená poptávka pacientů. „Jsme ve spojení s distributory a věříme, že do konce března se problém s výpadky léků vyřeší,“ uvedla mluvčí společnosti Kateřina Schotliová.

Dodavatelem Paralenu a Ibalginu je francouzská společnost Sanofi. Mluvčí firmy pro Česko a Slovensko Libor Kytýr ve středu řekl, že konkrétně poptávka po Paralenu v ČR mnohonásobně převyšuje běžnou spotřebu. „Od začátku roku jsme dodali na český trh 1,4 milionu balení léku Paralen 24x500mg.

 V nadcházejícím týdnu předpokládáme další dodávku 255 000 balení tohoto léčivého přípravku k našim distributorům v Česku. Do konce dubna jsme potvrdili objednávky na 600 000 balení tohoto léku,“ uvedl Kytýr. Firma podle něj zároveň jedná o dalším zvýšení objemu dodávek. „Vedle tablet je Paralen k dostání také v jiných lékových formách, jako jsou horké nápoje, Paralen grip Chřipka a kašel, Chřipka a bolest, čípky, sirupy,“ dodal.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.