Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lékárníci: Zakažte paralen na pumpách. Hrozí, že obsluha zákazníka nepoučí

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Paralen, ibalgin a některá další volně prodejná takzvaná vyhrazená léčiva na bolest či horečku by mohly zmizet z čerpacích stanic a dalších prodejních míst mimo klasické lékárny. Pokud stát vyslyší protesty lékárníků.

Prodejci, například pumpaři, si pochvalují rostoucí zájem o tento doplňkový prodej, na druhou stranu Česká lékárnická komora prosazuje, aby v rámci novely zákona o lécích byly některé léky z této kategorie vyřazeny. „Jde nám o to, aby například léky obsahující paracetamol nebo ibuprofen, které při předávkování mohou způsobit vážné potíže, nebyly v kategorii vyhrazených, a nemohly se volně prodávat mimo lékárny,“ říká prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Podle něj hrozí, že obsluha nedokáže řádně poučit zákazníka o riziku a nežádoucích účincích. Pumpaři však argumentují, že jejich personál prošel povinným kurzem. „Obsluha je na prodej léků vyškolená a přípravky jsou zabezpečeny v uzamykatelné vitríně,“ namítá Pavel Kaidl, mluvčí Unipetrolu, pod který spadá síť Benzina. Od roku 2015 navýšila počet pump s nabídkou léků z 50 na 104.

Ministerstvo zdravotnictví nemá podle mluvčí Štěpánky Čechové informace, že by prodej léků na pumpách představoval větší riziko než jinde, ale i tak „probíhají v tuto chvíli debaty“ na téma, zda bude potřeba legislativu změnit.

Lékárníci už vystupují proti prodeji některých léků mimo lékárny kontinuálně od roku 1998, kdy zákon tuto možnost zavedl. V posledních letech alternativních prodejních míst přibývá geometrickou řadou. V roce 2010 jich Státní ústav pro kontrolu léčiv registroval 162. Koncem loňska už byl jejich počet 2212 a k dnešku 2333. Na nárůstu počtu prodejních míst mají kromě čerpacích stanic velký podíl také obchody, drogerie či některé hotely.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.