24. ledna 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lékárníci: Zakažte paralen na pumpách. Hrozí, že obsluha zákazníka nepoučí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Paralen, ibalgin a některá další volně prodejná takzvaná vyhrazená léčiva na bolest či horečku by mohly zmizet z čerpacích stanic a dalších prodejních míst mimo klasické lékárny. Pokud stát vyslyší protesty lékárníků.

Prodejci, například pumpaři, si pochvalují rostoucí zájem o tento doplňkový prodej, na druhou stranu Česká lékárnická komora prosazuje, aby v rámci novely zákona o lécích byly některé léky z této kategorie vyřazeny. „Jde nám o to, aby například léky obsahující paracetamol nebo ibuprofen, které při předávkování mohou způsobit vážné potíže, nebyly v kategorii vyhrazených, a nemohly se volně prodávat mimo lékárny,“ říká prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Podle něj hrozí, že obsluha nedokáže řádně poučit zákazníka o riziku a nežádoucích účincích. Pumpaři však argumentují, že jejich personál prošel povinným kurzem. „Obsluha je na prodej léků vyškolená a přípravky jsou zabezpečeny v uzamykatelné vitríně,“ namítá Pavel Kaidl, mluvčí Unipetrolu, pod který spadá síť Benzina. Od roku 2015 navýšila počet pump s nabídkou léků z 50 na 104.

Ministerstvo zdravotnictví nemá podle mluvčí Štěpánky Čechové informace, že by prodej léků na pumpách představoval větší riziko než jinde, ale i tak „probíhají v tuto chvíli debaty“ na téma, zda bude potřeba legislativu změnit.

Lékárníci už vystupují proti prodeji některých léků mimo lékárny kontinuálně od roku 1998, kdy zákon tuto možnost zavedl. V posledních letech alternativních prodejních míst přibývá geometrickou řadou. V roce 2010 jich Státní ústav pro kontrolu léčiv registroval 162. Koncem loňska už byl jejich počet 2212 a k dnešku 2333. Na nárůstu počtu prodejních míst mají kromě čerpacích stanic velký podíl také obchody, drogerie či některé hotely.

  • 16Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!