24. ledna 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lékárníci: Zakažte paralen na pumpách. Hrozí, že obsluha zákazníka nepoučí

Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. (Ilustrační foto.) | foto: Shutterstock

PRAHA Paralen, ibalgin a některá další volně prodejná takzvaná vyhrazená léčiva na bolest či horečku by mohly zmizet z čerpacích stanic a dalších prodejních míst mimo klasické lékárny. Pokud stát vyslyší protesty lékárníků.

Prodejci, například pumpaři, si pochvalují rostoucí zájem o tento doplňkový prodej, na druhou stranu Česká lékárnická komora prosazuje, aby v rámci novely zákona o lécích byly některé léky z této kategorie vyřazeny. „Jde nám o to, aby například léky obsahující paracetamol nebo ibuprofen, které při předávkování mohou způsobit vážné potíže, nebyly v kategorii vyhrazených, a nemohly se volně prodávat mimo lékárny,“ říká prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Podle něj hrozí, že obsluha nedokáže řádně poučit zákazníka o riziku a nežádoucích účincích. Pumpaři však argumentují, že jejich personál prošel povinným kurzem. „Obsluha je na prodej léků vyškolená a přípravky jsou zabezpečeny v uzamykatelné vitríně,“ namítá Pavel Kaidl, mluvčí Unipetrolu, pod který spadá síť Benzina. Od roku 2015 navýšila počet pump s nabídkou léků z 50 na 104.

Ministerstvo zdravotnictví nemá podle mluvčí Štěpánky Čechové informace, že by prodej léků na pumpách představoval větší riziko než jinde, ale i tak „probíhají v tuto chvíli debaty“ na téma, zda bude potřeba legislativu změnit.

Lékárníci už vystupují proti prodeji některých léků mimo lékárny kontinuálně od roku 1998, kdy zákon tuto možnost zavedl. V posledních letech alternativních prodejních míst přibývá geometrickou řadou. V roce 2010 jich Státní ústav pro kontrolu léčiv registroval 162. Koncem loňska už byl jejich počet 2212 a k dnešku 2333. Na nárůstu počtu prodejních míst mají kromě čerpacích stanic velký podíl také obchody, drogerie či některé hotely.

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz