Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lékem na vysokou konzumaci alkoholu jsou vyšší daně. Politici ale pivo nezdraží

Ilustrační foto: Čepované pivo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Čepované pivo | foto: Shutterstock

PRAHA Staré rčení o vládě, která když zdraží pivo, padne, zřejmě stále budí respekt i mezi současnými politiky. Zdražení alkoholu u nás nehrozí. Přestože je Česko spotřebou na hlavu mezi rekordmany ve světě a třeba Světová zdravotnická organizace nebo i český akční plán boje proti alkoholismu doporučují zvýšení ceny jako jedno z nejúčinnějších řešení, nemá to žádná politická strana v úmyslu.

Zvýšení daně (té spotřební), což je jediný způsob, jakým může stát ceny ovlivnit, je citlivé téma. „Vůbec o tom neuvažujeme. Řešením je důslednější uplatňování zákonů, které konzumaci alkoholu už dnes regulují,“ říká například ekonomický expert ČSSD Michal Pícl.

Hnutí ANO, které má podle dosavadních preferencí velkou šanci vyhrát blížící se volby, dokonce trvá na dřívějším návrhu svého předsedy Andreje Babiše naopak daň snížit – v tomto případě DPH u čepovaného piva.

„Tím nepodporujeme větší dostupnost alkoholu. Konzumace by se jen částečně přesunula z lahvového k točenému v restauracích. Proti alkoholismu se musí spíš větší osvětou a důsledněji kontrolovat dodržování věkového limitu,“ tvrdí Babiš.

Akční plán u ledu

Zdražení alkoholu nehodlají prosazovat ani další oslovené strany – lidovci, komunisté, TOP 09, ODS ani Tomio Okamura.

Přitom předloni prošel vládou Akční plán k omezení škod působených alkoholem v České republice pro období 2015–2018 z dílny ministerstva zdravotnictví a posléze podpořený i poslaneckým výborem pro zdravotnictví.

Alkohol grafika

Plán předpokládá, že do konce roku 2020 proti roku 2015 klesne u nás spotřeba alkoholu v přepočtu na čistý líh o pět procent. A případně pak do roku 2025 o celkem deset procent.

V minulých letech se tento údaj statistiků zatím pohyboval do plusu i minusu kolem hranice deseti litrů lihu na hlavu – včetně kojenců. Ministerstvo předpokládá, že k očekávanému snížení vede v ideálním případě cesta kombinací represí (kromě zvýšení daně třeba omezením prodeje či reklamy) a preventivních opatření.

Pokud k represivním opatřením nebude politická vůle a zůstane jen u rozšíření dosavadní prevence, bude prý pokles konzumace nižší než plánovaný.

„Předpokládáme, že zavedením (pouze) preventivních opatření by mohlo dojít alespoň k částečnému snížení spotřeby alkoholických nápojů,“ uvedla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Strašák černého trhu

Nejčastěji zmiňovanými důvody k nezvyšování daně, a tedy i ceny, je hrozba rozšíření nelegálního prodeje levnějšího nezdaněného nebo pančovaného alkoholu. Tohle riziko ale hrozí například podle nedávné studie poradenské společnosti EY zejména u lihovin. Viz metanolová kauza, která vypukla dva roky poté, co stát v roce 2010 naposled spotřební daň zvýšil.

V prodeji piva, které se na spotřebě lihu u nás podílí největším – zhruba polovičním – dílem, ale žádný černý trh prakticky neexistuje a těžko by i při vyšší ceně vznikl. Pančování a nezdaněný prodej hrozí sice u vína, které má dnes nulovou spotřební daň, ale zavedení alespoň minimální částky daně vinařům je pro politiky ještě větší tabu než zdražit pivo nebo kořalky.

„Nejdůležitější je prevence. Zvýšení daně nevede ke snížení konzumace. Pokud bychom výrazněji zdražili pivo, přesunou se opilci ke krabicovému vínu. Pokud bychom jim pak zdražili víno, poškodili bychom české vinaře a alkoholici by se přesunuli k nějakému nelegálnímu lihu. Zkrátka tahle jednoduchá řešení nefungují,“ argumentuje předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

V programu nemají zvýšení ceny alkoholu ani lidovci. I když jejich místopředseda Jan Bartošek připouští, že spotřeba alkoholu je u nás alarmující. „Měnit daně neplánujeme, ale situace kolem konzumace alkoholu je u nás natolik vážná, že by se o zvýšení ceny dalo aspoň diskutovat. Vhodným řešením může být i například omezení dostupnosti alkoholu. Místně i časově,“ tvrdí Bartošek.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!