20. února 2010 4:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lesy ČR mění prodej dřeva z tendru, desetinu mají získat malé firmy

Totální těžba dřeva je nejvážnějším problémem pro chudší horské lesy. Ty totiž nedostatkem živin trpí nejvíce. Les pak sníží produkci dřeva a hlavně bude mnohem náchylnější ke všem možným chorobám a škůdcům.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Totální těžba dřeva je nejvážnějším problémem pro chudší horské lesy. Ty totiž nedostatkem živin trpí nejvíce. Les pak sníží produkci dřeva a hlavně bude mnohem náchylnější ke všem možným chorobám a škůdcům. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ/PRAHA Státní podnik Lesy České republiky (LČR) mění způsob prodeje dřeva, na který začátkem února vyhlásil kontroverzní obří tendr. Desetina dřeva by nově měla jít na veřejné trhy, kde jej budou moci získat malé a střední firmy. Vyplynulo to z dnešního vyjádření mluvčího ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka.

Společenstvo dřevozpracujících podniků ČR, jehož členům by měla změna údajně nejvíce pomoci, označilo opatření za zbytečné a nic neřešící.

Dosud měli všechno dřevo po vytěžení obchodovat vítězové tendrů. Malé a střední firmy a další subjekty tendr kritizují. Tendr na prodej dřeva a lesní práce je na roky 2011 až 2020 a má hodnotu asi 16 miliard korun.

"Abychom zachovali přístup malých a středních firem ke dřevu, dohodl jsem s ředitelem (Lesů ČR Svatoplukem) Sýkorou, že deset procent dřeva bude obchodováno na veřejných trzích," uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta v tiskovém prohlášení.

Podle mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka bude prodej desetiny dřeva přes veřejné trhy zakotven ve smlouvách s vítězi tendrů. "Veřejnými trhy budou například elektronická aukce či komoditní burza," řekl.

Nákup dřeva na aukcích je složitý
Podle mluvčí Společenstva dřevozpracujících podniků ČR Zdeňky Besedové nákup dřeva přes aukci a burzu nedává malým a středním pilařům žádnou záruku suroviny. Dodala, že v minulosti dřevo na aukci či burze prakticky nenakupovali. "Je to finančně velmi náročné a komplikované. Neumím si představit malého pilaře s několika zaměstnanci jako hráče na burze," řekla. Na těchto trzích se podle ní navíc obchodují zejména speciální a okrajové sortimenty. Aby dřevo zůstalo na regionálním trhu, měly by si Lesy ČR podle Besedové podržet kontrolu nad zhruba polovinou těženého dřeva. V opačném případě podle společenstva hrozí destabilizaci regionálních zpracovatelů dřeva a propouštění.

Šebesta podobu tendru podporuje. Soutěž by podle něj měla krizí zasaženému lesnickému a dřevozpracujícímu sektoru vrátit stabilitu. K požadavku některých kritiků na odvolání Sýkory z funkce generálního ředitele LČR Šebesta uvedl, že to "není na pořadu dne".

Šebesta také připomněl, že podle již daných podmínek tendru se každý rok bude desetina prací a dřeva soutěžit znovu, takže i neúspěšné firmy budou mít možnost dalšího pokusu.

Za první slabý úkrok správným směrem označil změnu předseda lidovců Cyril Svoboda. ČTK řekl, že doufá, že následovat budou další kroky a že se "Lesy ČR chytnou za vlasy".

Výhoda jen pro několik velkých firem
Ekologické Hnutí Duha ministrovu podporu tendrů odsoudilo. "Ministr se rozhodl, ze bude krýt tunelování veřejných lesů. Malé úpravy pravidel prodeje dřeva nijak nepomohou chránit lesy před poškozováním kvůli rychlému zisku," řekl ČTK Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Šéfové ČSSD a ODS Jiří Paroubek a Mirek Topolánek by podle něj měli zasáhnout a požadovat okamžité zastavení tendru.

Kritici tendru zejména tvrdí, že na zakázku dosáhne jen několik velkých firem. Malé pily prý budou mít problém se získáním dřeva. Tendr podrobily kritice Společenstvo dřevozpracujících podniků ČR a Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství. K zastavení tendrů vyzvala Strana zelených. Soutěž se nelíbí lidovcům, kritice ji podrobil také místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Zastavení tendru v otevřeném dopise ministrovi zemědělství žádají ekologické organizace, vědci a profesoři některých českých univerzit. Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů (KLDS) se nelíbí, že výběrové řízení bylo zahájeno bez předchozího projednání a schválení nové dlouhodobé koncepce LČR.

Lesy ČR: Systém malé podniky neohrožuje
LČR kritiku odmítají. Již dříve uvedly, že k zásadám tendru se dospělo po diskusi ministerstva zemědělství, LČR a firem podnikajících v lesním hospodářství. "Tendr se striktně řídí příslušnými ustanoveními zákona o veřejných zakázkách, lesním zákonem a dalšími souvisejícími právními předpisy," uvedl dříve Boublík. Podnik tvrdí, že stejný obchodní model, kdy dřevo v naprosté většině prodávaly lesnické firmy, byl u LČR uplatňován až do roku 2008, a to bez negativního dopadu na malé a střední společnosti.

Zásadní změnou tendru bylo proti současnému systému to, že veškeré vytěžené dřevo si měly nově prodávat těžařské firmy. Dosud, podle systému tendrů na roky 2008 až 2010, si těžaři prodávali jen polovinu dřeva. Druhou polovinu si prodaly samy Lesy ČR. Zakázka je na rozdíl od minulých tendrů dvoukolová. Zájemci budou muset nejprve splnit kvalifikační kritéria. Až pak budou moci podat nabídku na některou ze 108 územních jednotek.

ČTK