Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lesy ČR vybraly auta za 130 milionů špatně, tendr musely vypsat znovu

SUV (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SUV (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Lesy České republiky podle antimonopolního úřadu chybovaly ve veřejné zakázce na dodávku až 200 terénních vozů střední třídy za 130 milionů korun bez DPH.

Podle úřadu Lesy neprávem loni vyřadily nabídku jednoho z uchazečů. Jeho nabídku proto musí vzít zpět do tendru, vybrat vítěze znovu a zaplatit náklady řízení 30.000 korun. Lesy ČR s názorem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nesouhlasí, ale zařídily se podle něj.

Firma vypsala zakázku na SUV loni na podzim. Přihlásilo se 15 zájemců, pět nabídek výběrová komise vyřadila. V řízení původně zvítězilo Autocentrum Pardubice, které nabídlo automobily VW Tiguan s cenou 468.000 korun za kus. Naopak nabídku pražské společnosti Domanský Lesy ČR vyřadily.

Důvodem podle Lesů ČR bylo to, že Domanský nabídl automobily, jejichž základní rozměry byly o 25 milimetrů kratší a o pět milimetrů užší, než jako minimum Lesy ČR stanovily.

V novém tendru vyhrála firma, kterou Lesy předtím vyřadily

S tím Domanský nesouhlasil. Vozy Hyundai Tucson totiž nabízel s předním ochranným rámem a bočním obležením, takže celková délka a šířka auta zadání podle firmy vyhovovala. Domanský se proto obrátil na ÚOHS, který mu v dubnu vyhověl, jeho vyloučení zrušil a nařídil vybrat vítěze znovu včetně zaplacení 30.000 korun nákladů na řízení. Proti tomu se Lesy ČR odvolaly.  Rozhodnutí svých úředníků ale v červenci potvrdil i nový šéf úřadu Petr Rafaj.

Mluvčí podniku Michal Kačena dnes řekl, že Lesy ČR poté na základě tohoto rozhodnutí zařadily nabídku firmy Domanský zpět do zadávacího řízení. Firma nakonec ve výběrovém řízení zvítězila s nejnižší nabídnutou cenou a vozidly Hyundai Tucson za 461.345 korun za kus.

"Všem účastníkům zadávacího řízení již státní podnik tento výsledek oznámil. Nyní běží zákonná lhůta pro případné podání námitek," uvedl Kačena. "Lesy ČR rozhodnutí ÚOHS akceptují, i když se s jeho argumentací neztotožňují. Podnik však potřebuje zadávací řízení ukončit, aby mohl obměnit stávající terénní vozidla, která jsou na hraně životnosti," dodal.

Lesům se auta nedaří vybírat poměrně často

Antimonopolní úřad se od jara zabývá i nákupem sedmi limuzín Audi za miliony korun. Šest z nich Lesy ČR nenakoupily v otevřeném výběrovém řízení, ale zvolily nákup takzvaným jednacím řízením bez uveřejnění (JŘBU), v němž lze oslovit jediného dodavatele.

Tato forma zadání zakázky se obvykle používá ve výjimečných případech za krajních a mimořádných okolností. Sedmou limuzínu podnik pořídil jako zakázku malého rozsahu, tedy mimo režim zákona o veřejných zakázkách.  "Správní řízení dosud nebylo ukončeno," řekl dnes Martin Švanda z tiskového oddělení ÚOHS.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...