27. prosince 2015 13:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lesy ČR zvýšily zisk o tři procenta. Odvedly pak víc do státního rozpočtu

Les (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Les (ilustrační foto). | foto: Martin Prachař, Lidovky.cz

HRADEC KRÁLOVÉ Státní podnik Lesy České republiky za období leden až říjen zvýšil hrubý zisk o tři procenta na 5,83 miliardy z 5,65 miliardy korun loni. O průběžném výsledku hospodaření podnik informoval na svém webu. Lesům ČR patří asi polovina lesů v zemi.

Zvýšení zisku Lesy ČR dosáhly při meziročním snížení těžeb o čtyři procenta na 6,7 milionu metrů krychlových dřeva. Poklesem těžeb podnik reagoval na přebytek dřeva na trhu, který se odrazil i v poklesu cen. Tržby podniku za vlastní výrobky a služby za leden až říjen meziročně klesly asi o 50 milionů korun na 10,64 miliardy korun.

Rekordní odvod do státního rozpočtu

Minulý týden podnik odvedl do státního rozpočtu rekordních 8,22 miliardy korun. Loni státu Lesy ČR odvedly 6,5 miliardy korun, o rok dříve to bylo šest miliard korun. „Stát je zakladatelem podniku, má tedy logicky právo na zisk z hospodaření Lesů ČR,“ uvedl generální ředitel podniku Daniel Szorád. V příštím roce LČR plánují převod státu v objemu 6,6 miliardy korun.

Letošní celoroční zisk podniku by mohl být podle dřívějšího Szórádova vyjádření podobný loňskému hrubému zisku vytvořenému před účetními operacemi s rezervami. Loňský hrubý zisk podniku bez započítání mimořádných účetních operací s rozpuštěním rezerv byl na úrovni šesti miliard korun, po rozpuštění rezerv dosáhl dosud nejvyšších 7,96 miliardy korun.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.