19. dubna 2012 14:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lesy ČR zvýšily zisky na rekordních 5,3 miliardy

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní podnik Lesy ČR loni podle zatím neauditovaných výsledků zvýšil hrubý zisk na rekordních 5,275 miliardy korun z 3,16 miliardy v roce 2010.

Hospodaření firmy je dosud v černých číslech i letos, do února vykázala zisk miliardu korun. Novinářům to řekl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora.

"Hospodářský výsledek je tvořen z 85 procent z naší hlavní podnikatelské činnosti. Na rozdíl od minula jsou významně potlačeny výnosy z prodeje majetku a finančních operací," uvedl Sýkora. Podle něj loňský hospodářský výsledek pozitivně ovlivnilo i kvalitní nastavení tendrů na těžbu dřeva ve státních lesích.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nedávno kritizoval způsob, jakým LČR nakládají s volnými finančními prostředky ve výši kolem 13 miliard korun.

Kontrolorům vadí, že státní firma nemá jasná pravidla vymezující, komu a za jakých podmínek peníze svěřuje. NKÚ také upozornil, že Lesy ČR porušily ve dvou případech zákon o veřejných zakázkách, a to u nákupu vozů pro vedení podniku a u zakázky na dražby zbytného nemovitého majetku.

Lesy ČR ale závěry kontroly NKÚ již dříve odmítly. Dokonce podaly trestní oznámení na představitele úřadu Jiřího Kalivodu, a to kvůli jeho výrokům pro média k výsledkům nedávné kontroly. LČR ve svém stanovisku ke kontrole tvrdí, že žádné právní předpisy ani jiné postupy neporušily a vždy postupovaly a postupují plně v souladu se zákonem a s péčí řádného hospodáře.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Za vedení LČR se dnes postavila dozorčí rada tohoto státního podniku, která projednala závěry kontroly NKÚ. "Vedení podniku má plnou podporu dozorčí rady," řekl novinářům předseda dozorčí rady LČR Miroslav Zámečník, podle něhož dozorčí rada souhlasí s reakcí šéfů LČR na kontrolní závěry NKÚ.

LČR obhospodařují více než 1,3 milionu hektarů lesních pozemků ve vlastnictví státu, což je zhruba polovina všech lesů na území ČR.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz