Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Léta si z nás dělali blázny, teď ať si počkají,' vzkazuje EU Řecku

Vlajky Řecka a EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky Řecka a EU | foto: Shutterstock

BRUSEL Od schůzky ministrů financí Evropské unie, která se bude konat příští týden, žádnou konkrétní pomoc Řecku čekat nelze. Řekl to dnes zdroj agentury Reuters, který ale dodal, že pokud budou finanční trhy na dosavadní vývoj kolem pomoci Řecku reagovat hodně špatně, mohly by se dát věci rychle do pohybu.

"Na schůzce Ecofin bych příští týden nic (konkrétního k finanční pomoci) nečekal," řekl zdroj. "(Lídři EU) se teď snaží vyvíjet co největší tlak na Řecko, ale i na Portugalsko a Španělsko, aby dělaly maximum," dodal zdroj.

Řecký bankrot

Řecko na konci loňského roku přiznalo, že jeho zadlužení je mnohem výraznější, než do té doby uvádělo.

Rozpočtový deficit za loňský rok se pohybuje kolem 12,7 procenta hrubého domácího produktu, což je více než dvakrát tolik, než Řecko do té doby přiznávalo. Pravidla EU navíc povolují mít maximálně tříprocentní deficit. Fiskální problémy Řecka tak ohrožují stabilitu celé eurozóny.

Ve čtvrtek se v Bruselu konal mimořádný summit EU, kromě politické podpory ale Řecku žádnou konkrétní pomoc nenabídnul.

Podvedená Evropa
Neochota poskytnout Řecku finanční pomoc podle zdroje pramení z toho, že evropští činitelé se cítí chováním Řecka podvedeni.

"Řekové si z nás asi deset let dělali blázny. Proto teď nikdo nebude s žádnou pomocí spěchat," vysvětlil zdroj.

"Míč je teď na řecké straně. Oni teď mají doma protesty a předložili
program (fiskální konsolidace), který trh i Evropská komise považují za naprosto zásadní. Oni si musejí znovu získat důvěryhodnost," podotkl zdroj.

"Pokud ale trh zareaguje agresivně, pokud začne být tlak na dluhopisy řecké vlády neudržitelný, pak to může jít docela rychle," dodal zdroj. Spouštěcím mechanismem pro případnou finanční pomoc podle něj bude negativní reakce trhu nebo vzrůstající riziko, že Řecko vyhlásí bankrot.

"Pokud tam něco bude, byly by to úvěrové linky. Nicméně v tuto chvíli říkáme, že skutečná finanční pomoc je až tou poslední instancí," doplnil zdroj.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!