1. června 2009 14:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Letadlo se ještě nenašlo, akcie aerolinek však už padají

Akcie výrobce zmizelého letadla - společnosti Airbus - zatím svou cenu neztrácí. Na snímku je první Airbus licenčně vyrobený v Číně 18. května tohoto roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akcie výrobce zmizelého letadla - společnosti Airbus - zatím svou cenu neztrácí. Na snímku je první Airbus licenčně vyrobený v Číně 18. května tohoto roku. | foto: AFP

PAŘÍŽ Trosky letounu Air France-KLM, který se ztratil z radarů dnes dopoledne u brazilského pobřeží, ještě nebyly nalezeny, nicméně akcie aerolinek na pařížské burze začaly okamžitě prudce padat.

Akcie Air France - KLM se kolem poledne propadly o 0,58 procenta na 11,16 euro za kus, přestože ještě ráno zaznamenaly růst 1,11%.

Obchodník z akciemi Yves Marcais pro agenturu AFP podotknul, že i takováto tragická událost je součástí života aerolinií a okamžitě se odráží na na jejich hodnotě.

Pravděpodobná katastofa tak značně poškodí pověst firmy, která navíc nedávno oznámila první ztrátu od roku 2003, kdy došlo ke sloučení Air France s KLM. Ztráta by měla dosáhnou 814 milionů euro, zatímco o rok dříve byla společnost v zisku 756 milionů euro.

Nehoda zatím naopak neovlivnila aktuální cenu akcií výrobce zmizelého letadla, firmy EADS Airbus, jenž vzrostla o 1,27%.

Podle posledních zpráv měl zmizelý Airbus s 228 lidmi na palubě problémy s elektroinstalací poté, co byl nejspíše zasažen bleskem během letu z Brazílie do Francie.

nev, AFP

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…