1. června 2009 14:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Letadlo se ještě nenašlo, akcie aerolinek však už padají

Akcie výrobce zmizelého letadla - společnosti Airbus - zatím svou cenu neztrácí. Na snímku je první Airbus licenčně vyrobený v Číně 18. května tohoto roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akcie výrobce zmizelého letadla - společnosti Airbus - zatím svou cenu neztrácí. Na snímku je první Airbus licenčně vyrobený v Číně 18. května tohoto roku. | foto: AFP

PAŘÍŽ Trosky letounu Air France-KLM, který se ztratil z radarů dnes dopoledne u brazilského pobřeží, ještě nebyly nalezeny, nicméně akcie aerolinek na pařížské burze začaly okamžitě prudce padat.

Akcie Air France - KLM se kolem poledne propadly o 0,58 procenta na 11,16 euro za kus, přestože ještě ráno zaznamenaly růst 1,11%.

Obchodník z akciemi Yves Marcais pro agenturu AFP podotknul, že i takováto tragická událost je součástí života aerolinií a okamžitě se odráží na na jejich hodnotě.

Pravděpodobná katastofa tak značně poškodí pověst firmy, která navíc nedávno oznámila první ztrátu od roku 2003, kdy došlo ke sloučení Air France s KLM. Ztráta by měla dosáhnou 814 milionů euro, zatímco o rok dříve byla společnost v zisku 756 milionů euro.

Nehoda zatím naopak neovlivnila aktuální cenu akcií výrobce zmizelého letadla, firmy EADS Airbus, jenž vzrostla o 1,27%.

Podle posledních zpráv měl zmizelý Airbus s 228 lidmi na palubě problémy s elektroinstalací poté, co byl nejspíše zasažen bleskem během letu z Brazílie do Francie.

, AFP