2. května 2012 10:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Letiště Praha srazilo cenu ranveje na polovinu

Letiště Praha Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha Ruzyně | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

PRAHA Vítězem tendru na první etapu opravy hlavní vzletové dráhy Letiště Praha je podle dnešní E15 společnost Skanska, která nabídla cenu 158 milionů korun bez DPH. Letiště přitom při vypisování soutěže kalkulovalo s cenou 365 milionů.

Tendru se zúčastnilo sedm stavebních firem. "Je to zřejmě dáno aktuální situací na stavebním trhu, kdy se firmy o každou zakázku doslova perou," řekla mluvčí ruzyňského letiště Eva Krejčí. Podle ní letiště z původních požadavků na rozsah a kvalitu rekonstrukce nijak neslevilo.

ČTĚTE TAKÉ:

První etapa rekonstrukce ranveje, kdy bude vyměněn její povrch, začne 15.května a potrvá do 8. srpna. Během této doby by měl být letecký provoz převeden z hlavní ranveje na vedlejší vzletovou dráhu, využívat by se měla také zkrácená hlavní dráha. Část leteckého provozu se tak přesune nad hustě obydlené oblasti hlavního města. Další dvě etapy oprav se chystají na příští a přespříští rok. Letiště celkové náklady původně odhadlo na více než miliardu korun.

Hlavní vzletová dráha je v provozu od roku 1963 a nyní již nestačí ani pravidelné jarní a podzimní, zpravidla čtrnáctidenní, údržby a opravy.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz