Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Letiště v Českých Budějovicích má jednoho vlastníka, vize je však nejasná

Letiště - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště - ilustrační foto. | foto: Barbora R.

České Budějovice Jihočeský kraj schválil koupi polovičního podílu ve společnosti Jihočeské letiště od města České Budějovice. Kraj se tak stane jediným akcionářem firmy. České Budějovice prodají svůj podíl v letišti za přibližně 6,5 milionu korun. Koupi letiště ve čtvrtek schválili na svém zasedání krajští zastupitelé, pro bylo 33 ze 47 přítomných.

Znalecký posudek původně ocenil padesátiprocentní podíl Českých Budějovic ve společnosti Jihočeské letiště na 33 milionů korun. Nakonec však cena účetní hodnoty společnosti byla 13 milionů korun, z čehož polovina činí zmíněných 6,5 milionu korun. 

„Je to svým způsobem určitý kompromis, protože chápeme, že město nám to nedá zadarmo, což si myslím, že je skutečná hodnota,“ uvedl náměstek jihočeské hejtmanky Jaromír Novák (ČSSD).

Opoziční ODS souhlasí s tím, aby letiště mělo jednoho majitele a nezpochybňuje ani cenu. Kritizuje však jinou věc. „Neslyšeli jsme jedinou vizi, co vedení Jihočeského kraje chce s tím letištěm udělat. Bohužel to ale začíná směřovat k tomu, že toto vedení tu chce udělat nákladní letiště cargo. 

Takže nad hlavami českobudějovických občanů, místo toho aby odtud odlétali na dovolenou, by přistávala nákladní letadla. A to je podle mě něco, o čem nikdo jihočeským občanům neřekl,“ uvedl předseda jihočeské ODS Martin Kuba.

Vedení kraje uvedlo, že rozhodně neplánuje udělat z areálu pouze nákladní letiště. „Jednali jsme s investorem, který má zájem vstoupit do společnosti a pronajmout si zároveň pozemky v blízkosti letiště. Každopádně v tomto volebním období by neměl být předložen materiál o vstupu strategických partnerů do letiště,“ řekl náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot (STAN).

České Budějovice vlastní polovinu akcií letiště od roku 2006. S Jihočeským krajem se město podílelo na modernizaci bývalého vojenského letiště. Vizí je vytvořit z areálu mezinárodní letiště. Na přelomu let 2011 a 2012 však Evropská komise zamítla grant na projekt ve výši 413 milionů korun.

Letiště má přibližně 300 hektarů, stojí tam přibližně 120 budov. Nemovitosti v areálu vlastní Jihočeský kraj. Zájem o vstup do společnosti má jako strategický partner firma Accolade. Kraj a město dohromady na obnovu areálu vynaložily přes miliardu korun. Letiště je od června 2019 ve zkušebním provozu, plný provoz by měl podle loňského vyjádření zástupců kraje začít koncem roku 2020.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Letiště - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Letiště - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Letiště - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!