22. října 2015 7:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Letošní hrozny jsou ve skvělé kondici. Bude dobrý ročník, věří vinaři

Vinice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vinice - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

BRNO Letošní produkce z vinic bude nad očekávání dobrá. Vinaři si polepší oproti loňské špatné sezoně. A bilanci tuzemských pěstitelů může v dalších letech vylepšit i možnost znovu rozšiřovat plochy vinohradů.

Bude to zřejmě dobrý ročník. Česko sice nepatří v produkci a spotřebě vína k velikánům světového trhu, ale skoro 20 tisíc pěstitelů hroznů a devět stovek výrobců vína řadí tuzemsko k lepšímu průměru.

Vinaři z Čech a především Moravy sice neměli loni velký důvod se nad úrodou radovat, letos jim to ale počasí vynahradilo.

Z některých vinohradů se hrozny v tuto dobu ještě sklízejí, ale už nyní je jasné, že úroda bude lepší než loni, dokonce možná lepší než za několik posledních let.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

Ukrýval Židy v klášterech
Čechoital, který před nacisty zachránil stovky lidí, obdrží posmrtně řád Bílého lva
PRAHA Jméno Karel Weirich (1906–1981) je dnes v České republice neznámé. Přesto má tento novinář, který většinu života prožil v Itálii, zásluhy tak veliké, že podle kuloárních informací bude 28. října na Pražském hradě vyznamenán in memoriam nejvyšším českým vyznamenáním – řádem Bílého lva.
Čím se o to Weirich zasloužil? Za druhé světové války byl hlavou československého odboje ve fašistické Itálii a poskytl významnou pomoc stovkám československých Židů. Mnohé tím zachránil před vyhlazovacími tábory.

Linka Praha–Teherán dráždí USA
Íránský Mahan Air chce létat do české metropole. Američané přitom aerolinky drží na svém sankčním seznamu.

Papouškováním k národní identitě
Komedie Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově je především hra s iluzemi a jejich rozbíjením. Kde přesně ta hra končí, ví asi jenom režisér.