Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Letošní jarní mrazy způsobily ovocnářům velké škody. Ty dosahují 158 milionů korun

Ekonomika

  7:14
PRAHA - Celkové ztráty na tržbách ovocnářů, které způsobily letošní jary mrazy, dosahují až 158 milionů korun. Odhaduje to ministerstvo zemědělství (MZe) s Ovocnářskou unií ČR. Nejvíce mrazy postihly jabloně, produkce klesla ale i u višní, rybízů, broskví, třešní a jahod. Z rozpočtu MZe by pěstitelé ovoce mohli dostat kompenzace 50 milionů korun. Vyplývá to materiálu Zmírnění škod způsobených jarními mrazy na ovocných kulturách v dubnu a květnu 2019. V pondělí ho projedná vláda.

Zelená jablka. foto: Shutterstock

Jarní mrazy silně poškodily ovocné výsadby ve dvou vlnách - mezi 12. až 19. dubnem a začátkem května. Nízké teploty v těchto obdobích v noci přesahovaly místy i minus 11 stupňů Celsia a v nejvíce postižených lokalitách se opakovaly po více dní. V některých oblastech hlásí podniky škody až na 80 procentech úrody.

Na koláč, pod víčko anebo do sorbetu. Jak zpracovat letní ovoce?

Jde zejména o okresy Mělník, Litoměřice, Mladá Boleslav, Česká Lípa, Chomutov, Kladno, Rokycany, Plzeň-jih a na Semilsku, Jičínsku, Náchodsku a okrese Rychnov nad Kněžnou. Částečné škody na Moravě jsou zejména v okresech Kroměříž, Brno-venkov, Znojmo a Olomouc. Lokální škodu nelze podle vládního materiálu vyloučit ale v žádném okrese v ČR.

Celkově činí škody na jablkách 134 milionů korun a 24 milionů dosahují škody na ostatním ovoci včetně jahod. Kromě toho vznikla také škoda na kvalitě plodů, a to zejména u jádrovin, ovocnáři ji odhadují na zhruba 50 milionů korun.

Částečnou kompenzaci škod pro sektor ovoce navrhuje ministerstvo zemědělství i kvůli nepříznivé situaci, která v posledních letech panuje na trhu s ovocem mimo jiné v důsledku ruského embarga. „Ovocnářský sektor prochází v posledních letech velmi nepříznivým ekonomickým obdobím jak na úrovni ČR, tak v celé Evropě a akutně hrozí, že se řada podniků dostane do neřešitelných finančních potíží,“ upozorňuje materiál.

Velké problémy mají podle něj zejména specializované ovocnářské podniky, kde výpadky na tržbách u ovoce není možné krýt z jiné činnosti. V řadě podniků lze podle vládního dokumentu očekávat, že budou propouštět zaměstnance a omezovat najímání sezónních pracovníků. U nejvíce postižených podniků hrozí, že ukončí činnost.

Státní pomoc dostanou mimo jiné ty podniky, které prokážou 30procentní pokles tržeb v porovnání s průměrem předchozích tří let. Zásadní připomínky neuplatnilo žádné připomínkové místo, materiál je tak předkládán bez rozporu.

Autor: