Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Letošní produkce nábytku v Česku by měla překročit rekordních 44 miliard korun

Produkce nábytku v ČR roste. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Produkce nábytku v ČR roste. | foto: TON

PRAHA Produkce nábytku v ČR v letošním roce překročí rekordních 44,8 miliardy korun, což je o 140 milionů korun více než v loni. Očekává to Asociace českých nábytkářů. Export by měl přesáhnout hodnotu 28,4 miliardy korun.

Výrobcům nábytku v ČR se podle asociace daří i přes nedostatek pracovníků ve výrobě. Důležitým faktorem ukazujícím poměr kvality exportovaného a importovaného nábytku je jeho průměrná cena za kilogram. V letošním roce dochází třetím rokem v řadě k poklesu ceny dováženého nábytku na kilogram.

„Očekáváme, že průměrná hodnota dováženého nábytku se bude pohybovat okolo 65,7 Kč/kg, zatímco hodnota exportovaného nábytku bude překračovat 81 Kč/kg. Konec konců i toto potvrzuje úroveň kvalitního technologického vybavení našich výrobců nábytku,“ uvedl tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš.

Nábytkářské firmy v Česku v prvním pololetí vyrobily zboží za 22,4 miliardy korun, meziročně o 4,2 procenta více. Vývoz vzrostl o 2,2 procenta. Necelá třetina šla do Německa, následovaly Slovensko, Francie, Velká Británie a Rakousko. Dovoz se zvýšil o 2,6 procenta.

Za pozitivním vývojem ve výrobě nábytku stojí exportní úspěšnost českých výrobců. Jako negativní jev asociace vnímá rostoucí podíl dovozu na celkových prodejích. Zatímco ještě v roce 2012 dosáhl 37 procent, letos už je to 54 procent.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!