13. září 2009 21:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Letošní Vánoce budou chudé, předpovídají obchodníci a analytici

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Hospodářská krize se letos nepříznivě promítne i do vánočních útrat Čechů. Výdaje za dárky budou zřejmě nižší než v předchozích letech, kdy díky růstu tuzemské ekonomiky obchodníci každoročně vykazovali vyšší předvánoční tržby.

Vyplývá to z vyjádření analytiků i obchodníků. Už loni, kdy globální hospodářská krize dorazila do Česka, obchodní řetězce zaznamenaly stagnaci vánočních tržeb. Vánoce jsou přitom pro obchodníky tradičně nejsilnějším prodejním obdobím v roce.

Analytik Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance řekl, že letošní Vánoce budou chudé a celkové tržby obchodníků v závěru letošního roku velmi slabé. Češi totiž kvůli propadu ekonomiky a rostoucí nezaměstnanosti začali šetřit, což se již projevilo v poklesu maloobchodních tržeb, jehož průměrná hodnota za posledních šest měsíců činí 4,5 procenta.

Více akčních nabídek
"Poslední měsíce roku sice přinesou mírné makroekonomické oživení, ale nezaměstnanost vykazuje určité zpoždění. Očekáváme proto, že letos domácnosti za dárky vynaloží v průměru o čtyři procenta méně než před rokem," uvedl Pikora.

Obchodníci letos zřejmě přiostří cenový souboj o zákazníky a na závěr roku slibují například více akčních nabídek, které na české zákazníky v době krize zabírají. Češi prý budou také častěji než loni nakupovat privátní výrobky, které obchodní řetězce prodávají pod vlastním názvem a za nižší ceny než značkové zboží.

Loni počet zákazníků stoupal
Před loňskými Vánoci bylo v obchodech navzdory krizi více zákazníků než v předchozím roce a prodalo se také více zboží. Tržby obchodníků ale byly srovnatelné s rokem 2007; důvodem byly nižší ceny. Obchody loni kvůli obavám z krize a možných menších tržeb přišly s vánočními slevami dříve než v minulosti. Loni si například zimní oblečení mohli lidé pořídit dva týdny před Vánocemi se slevou i několika desítek procent.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz