19. listopadu 2009 18:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Letošní ztráta developera Orco je zatím 5,2 miliardy

Orco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orco | foto: ČTK

PRAHA Ztráta developerské společnosti Orco se za tři čtvrtletí 2009 prohloubila na 201,2 milionu eur, tedy asi na 5,2 miliardy korun. Za stejné období loňského roku činila ztráta firmy 29,8 milionu eur (kolem 761 milionů korun). Výsledek přibližně odpovídá očekávání analytiků.

Ztrátu Orka ovlivnilo hlavně přecenění portfolia, které firma uskutečnila už s výsledky za první pololetí 2009. Za třetí čtvrtletí společnost hodnotu portfolia nepřeceňuje. Hodnota nemovitostí firmy klesla během první poloviny letošního roku na 1,8 miliardy eur (přibližně 46 miliard korun) z předchozích 2,1 miliardy (zhruba 54 miliardy korun).

Tržby za tři kvartály: 4,8 miliardy korun
Tržby Orka činily za prvních devět letošních měsíců 186,8 milionu eur (kolem 4,8 miliardy korun). To je horší výsledek, než očekávali analytici, kteří v průměru odhadovaly výnosy na úrovni 197,1 milionu eur (přibližně pět miliard korun). Za první tři kvartály loňského roku Orco utržilo 225,6 milionu eur (zhruba 5,8 miliardy eur).

Orco se od března nachází v režimu soudní ochrany před věřiteli. V září pařížský soud firmě prodloužil lhůtu o dalšího půl roku do 25. března 2010. Dluhy firmy činí podle posledních dostupných informací přibližně 1,6 miliardy eur, tedy téměř 50 miliard korun.

Orco se situaci snaží vyřešit restrukturalizací dluhu a vyjednáváním s americkou investiční firmou Colony Capital o kapitálové injekci. Podmínkou Colony Capital ale je, že nejdříve si musí firma vyřešit právě dluhy. V září však majitelé dluhopisů návrh vedení Orka na přeměnu dluhopisů na nový dluh odmítli a nyní čekají na novou nabídku.

Orco staví také v Česku
Orco patří k největším developerům v Česku. Letos v Česku společnost dokončila výstavbu kancelářské budovy Vysočanská brána v pražských Vysočanech nebo rekonstrukci Paláce Archa v centru metropole. Kromě Česka podniká Orco také v Německu, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Chorvatsku a Rusku. V rámci své restrukturalizace se ale firma rozhodla zastavit bytovou výstavbu v Maďarsku a Německu. Od ledna do září 2009 Orco postavilo 340 bytů, o rok dříve to bylo 420 bytových jednotek.

Mezi největší plánované projekty Orka patří kancelářský, obchodní a bytový komplex na místě bývalé železniční stanice Praha-Bubny. Výstavba na 27 hektarech má stát několik desítek miliard korun, trvat bude deset až 15 let. Orco plánuje zahájení stavby na rok 2010. Akcie firmy se obchodují na burzách v Praze, Varšavě, Budapešti a Paříži.

Společnost založil v roce 1991 Francouz Jean-François Ott, v současnosti je jejím generálním ředitelem. Podle posledních dostupných informací je největším akcionářem Orka investiční společnost Prosperita z Orlové na Karvinsku, která ve firmě kontroluje kolem pěti procent akcií.

ČTK, Lidovky.cz