23. června 2011 12:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Letouny na přepálený stolní olej míří do oblak

Boeing 737 (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boeing 737 (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

AMSTERODAM Nizozemská letecká společnost KLM plánuje létat na biopalivo vyrobené z použitého stolního oleje. Uvedl to výkonný ředitel KLM Camiel Eurlings. S novým palivem plánují aerolinky začít létat od září na trase mezi Amsterodamem a Paříží.

 Povolení k letům Eurlings očekává brzy. Firma kvůli novému palivu nebude muset dělat žádné změny v motorech letadel. Cílem aerolinek je snížit emise oxidu uhličitého při minimálním negativním dopadu na biodiverzitu a dodávky potravin.

ČTĚTE TAKÉ:

Letecké společnosti se podle odhadů podílejí na globálních emisích oxidu uhličitého, který je podle některých vědců zodpovědný za globální oteplování, zhruba třemi procenty. Jejich podíl však rapidně roste.

Air France-KLM učinily předváděcí let s biopalivem již v listopadu 2009, a uskutečnily tak vůbec první let s biopalivem s cestujícími. V jednom ze čtyř motorů letadla Boeing 747 bylo natankováno z poloviny biopalivo. Letu v trvání 90 minut se zúčastnilo 40 lidí, včetně nizozemského ministra pro ekonomické záležitosti, napsala agentura AP.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.