10. června 2009 12:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Levice zkomplikovala slučování zdravotních pojišťoven

Pojišťovna - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pojišťovna - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Pravidla pro slučování zdravotních pojišťoven by měla být přísnější. Sněmovna dnes schválila příslušný návrh zákona lidoveckých poslanců Ludvíka Hovorky a Jiřího Carbola a poslankyní Věry Jakubkové a Olgy Zubové. Podpořily je ČSSD a KSČM. ODS neuspěla s návrhem normu zamítnout.

Hovorka považuje současnou "vágní" formulaci pravidel za nebezpečnou. Podle něj by toho mohly zneužít některé podnikatelské subjekty.

Autoři novely mají strach, že by se pak snížila kvalita péče o pacienty. Podle normy by sloučení mělo být možné pouze v případě, že některá z pojišťoven do roku od založení nezíská alespoň 100.000 pojištěnců, nebo když se ocitne v nucené správě.

Bývalá vláda Mirka Topolánka ve svém stanovisku návrh odmítla s tím, že obsahuje řadu věcných nejasností i legislativně technických nedostatků.

Se slučováním pojišťoven počítá ministerstvo zdravotnictví i ČSSD. Ve své předvolební oranžové knize předpokládá zeštíhlení zdravotních pojišťoven.

Zatímco dnes jich funguje 11, cílem ČSSD je snížit jejich počet nejprve zhruba na tři a v budoucnu pouze na jednu. O slučování jedná například Hutnická zaměstnanecká pojišťovna (HZP) s Českou národní zdravotní pojišťovnou (ČNZP). Nově vzniklá pojišťovna by měla mít název Česká průmyslová pojišťovna.

Přitom HZP se před časem spojila se zdravotní pojišťovnou Agel, kterou před rokem založil třinecký podnikatel Tomáš Chrenek. 

ČTK