Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Levná móda míří do Brna. Řetězec Primark otevře druhou tuzemskou prodejnu

Pobočka řetězce Primark v Londýně na Oxford street. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobočka řetězce Primark v Londýně na Oxford street. | foto: Reuters

Typické hluboké košíky, velké papírové tašky s modrým nápisem, nízké ceny a pověstné davy zákazníků. To všechno už bude brzy k vidění také v Česku – hned na dvou místech. Irský řetězec s dostupnou módou Primark otevře za dva roky obchod v Brně v nákupním centru Olympia. Půjde tak po Praze o druhou tuzemskou prodejnu.

„Od oznámení otevření první české prodejny Primark v Praze, ke kterému dojde koncem letošního roku, jsme hledali druhou lokaci, jež se stane součástí naší expanze v regionu. Brno, jakožto druhé největší město v Česku, nabízí skvělou příležitost, jak oslovit další zákazníky,“ uvedl ředitel evropského zastoupení firmy Jose Luis Martinez de Larramendi.

Zájezdy na nákupy

V obchodním centru Olympia na okraji Brna bude mít jednopatrová prodejna Primarku 3600 metrů čtverečních. „Primark se těší velké oblibě mezi zákazníky, kteří hledají atraktivní a cenově dostupnou módu. Olympia Brno tak získala nového kotevního nájemce,“ řekl k akvizici irského řetězce ředitel centra Jan Pazour.

Pražský Primark bude na rozdíl od toho Brněnského přímo v centru města – na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí. V The Flow Building, jež by měla být brzy dokončena, bude mít obchod rozlohu 4600 metrů čtverečních ve třech patrech.

Popularitu značky mezi českými zákazníky potvrzuje také facebooková skupina s názvem Chceme Primark v ČR, která má téměř čtyři tisíce fanoušků. Na jejich poptávku se zaměřily také cestovní agentury, jedna dokonce s příznačným názvem Primarklovers.cz. Ta zprostředkovává zájezdy na nákupy z Prahy do Drážďan.

V Brně poskytuje podobnou službu do vídeňského Primarku mimo jiné cestovní agentura Bontour. „Bude tady až za dva roky, takže v zájezdech budeme pokračovat. Uvidíme později, zatím to neřešíme,“ řekla LN Eva Pořízková, majitelka společnosti Bontour.

Rychlé štěstí

Podle marketingového experta Roberta Němce stojí za úspěchem Primarku především extrémně nízké ceny a množství prodaného zboží. „V mozku se při nákupu spouští reakce, která tam vstříkne dopamin, tedy takzvaný hormon štěstí. Primark zákazníkům umožňuje zažívat pocit štěstí velmi často. Na druhou stranu je tady čím dál více zákazníků, kteří se vymezují vůči ‚fast fashion‘, tedy rychlé módě, která není ekologická,“ řekl LN Němec.

Primark má v nabídce nejen ošacení pro ženy, muže a děti, ale také vybavení pro domácnost nebo potraviny. Provozuje asi 370 obchodů ve 12 zemích, mezi nimi je Spojené království, Španělsko, Německo, Rakousko, Portugalsko nebo Francie.

Největší prodejnu má v anglickém Manchesteru na Market Street, rozkládá se na ploše 14 400 metrů čtverečních ve třech patrech.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?