20. dubna 2009 15:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Levná solární energie? Izraelci vědí, jak na to

Izraelské paraboly dokážou využít 75 procent sluneční energie. Na snímku je vědecký pracovník firmy ZenithSolar David Faiman.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelské paraboly dokážou využít 75 procent sluneční energie. Na snímku je vědecký pracovník firmy ZenithSolar David Faiman. | foto: ZenithSolar

TEL AVIV Izraelská firma ZenithSolar tento měsíc uvede do provozu zařízení, které bude produkovat levnou elektřinu s využitím sluneční energie. Podle ředitele podniku Roye Segeva jejich paraboly dokážou využít 75 procent sluneční energie. Elektřinu, ale i teplou vodu tak bude firma moci domácnostem dodávat ve srovnání s běžnými kolektory za polovinu ceny.

Zařízení firmy ZenithSolar prý dokáže elektřinu dodávat za 8,6 centu (1,8 koruny) za kilowatt. Využívá při práci tři čtvrtiny slunečního svitu, zatímco běžné kolektory, jejichž produkt je dvakrát dražší, pouze 15 procent.

Odborník na solární energii z Univerzity George Washingtona Ken Zweibel ale upozornil, že systém má určité nedostatky. Jeho produkcí je totiž hlavně termální energie, a nikoli cennější elektřina. Přesto prý jde o novinku vhodnou pro oblasti s dostatečným slunečním svitem.

Izraelské paraboly dokážou využít 75 procent sluneční energie. První zařízení firmy vzniká na ploše asi dvou kilometrů čtverečních ve středním Izraeli.

Skládá se ze 16 parabol, z nichž každá zachycuje sluneční svit na ploše 11 metrů čtverečních. Každou z parabol tvoří 1200 zrcadel, jež světlo soustřeďují do malých solárních článků vyrobených ze speciálního materiálu.

Jejich plocha je jenom asi deset centimetrů čtverečních. "Náš záměr je nahradit velké plochy fotočlánků plochami levného skla a soustředit světlo do velmi malých fotočlánků," řekl vědecký pracovník firmy ZenithSolar David Faiman.

Každá z parabol je schopná vyprodukovat stejné množství elektřiny jako běžně používaný kolektor o ploše 19 metrů čtverečních.

Třetina takto vyprodukované energie má formu elektřiny, zbytek energie je předán vodě. Každá z jednotek vyrobí 15 kilowattů elektřiny a termální energie. Její životnost je 15 let a cena 29.500 dolarů (614.000 korun). První sluneční farma má být spuštěna 26. dubna v kibucu východně od izraelského přístavu Ašdod.

Lidovky.cz