25. února 2018 22:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Levné a s moderními funkcemi. Alcatel představil šest smartphonů

Alcatel 5 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alcatel 5 | foto: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

Hned šest chytrých mobilních telefonů představila před začátkem veletrhu MWC v Barceloně značka Alcatel. Všechny přístroje patří k cenově dostupným modelům a všechny mají překvapivě moderní funkce v čele s aktuálně módním širokoúhlým displejem.

Alcatel avizoval uvedení nového portfolia už hodně dopředu, již několik týdnů před barcelonským veletrhem bylo známo, že ukáže telefony tří modelových řad, které nesou označení 1, 3 a 5. V sobotu večer telefony firma oficiálně odhalila a během neděle je novinářům představila detailněji.

I když jde o levné přístroje, snažil se je Alcatel vybavit zajímavými moderními funkcemi. Všechny se tak vezou na aktuální vlně minimalizace rámečků a displejů s poměrem stran 18:9. Lepší modely pak přidávají i další zajímavosti, jako například odemykání obličejem nebo nový USB-C konektor.

Levný základ

Novým základem nabídky Alcatelu se stanou modely řady 1, ty v Barceloně firma ukázala dva. Typy 1X a 1C jsou si velmi blízké, krom onoho moderního displeje mají jen skutečně základní výbavu. 1C je dvousimkový model, ale podporuje pouze 3G sítě, typ 1X pojme pouze jednu SIM, ale zato dostal podporu LTE. Displej telefonů s úhlopříčkou 5,34 palce má nízké rozlišení 960 x 480 pixelů, což je na dnešní dobu málo.

Alcatel 3v
Alcatel 1x

Na druhou stranu tak alespoň vykreslování obrazu nedá slabšímu hardwaru novinek velkou práci, takže by i tyto základní modely s pouhým jedním gigabajtem RAM paměti mohly fungovat relativně svižně. Dvousimkový model přijde na trh až později v průběhu roku, jednosimkový 1X se začíná prodávat téměř okamžitě a to za cenu 2 490 korun. Typ 1C bude o něco levnější, stát má 2 190 korun.

Různorodá střední třída

Takzvaný Full View displej dostaly i modely řady 3, tady jich Alcatel ukázal rovnou trojici: 3, 3X a 3V. Model 3 tvoří základ řady jeho displej má úhlopříčku 5,5 palce a rozlišení 1 440 x 720 pixelů. Fotoaparát je třináctimegapixelový se solidní světelností f/2.0, baterie s kapacitou 3 000 mAh také neurazí. Příjemná je cena: 3 490 korun.

O tisíc korun víc stojí model 3X, který dostal displej s úhlopříčkou 5,7 palce, rozlišení zůstává shodné, stejně jako kapacita baterie. Lákadlem tu je duální fotoaparát, který má hlavní snímač s rozlišením 13 megapixelů a obvyklým úhlem záběru a druhý snímač pětimegapixelový se širokým úhlem záběru. Takové uspořádání se bude hodit třeba při turistice při focení památek.

Nejdražším modelem z řady 3 je typ 3V, který má šestipalcový Full HD+ displej, tedy rozlišení 2 160 x 1 080 pixelů. Tento model má ale o trochu slabší procesor a méně RAM, než typ 3X. Cena je 5 990 korun. Duální fotoaparát zůstává, ale tentokrát má jiné uspořádání, druhá čočka slouží pro hrátky s hloubkou ostrosti obrazu. Modely 3V a 3X také lákají na možnost odemykání telefonu rozpoznáváním obličeje.

Designový experiment

Zatím nejdražším a nejvyšším modelem Alcatelu bude typ 5, který je především designovou lahůdkou. Displej je tu opět 5,7palcový s rozlišením 1 440 x 720 pixelů, zvláštností je pozice displeje. Ten je totiž usazen zcela na spodní hranu přední části telefonu, takže tu jsou minimální rámečky dole a po stranách. 

Jen nahoře je plocha, ve které je zabudováno klasické sluchátko. Otázkou je, jak moc praktické toto uspořádání je, Alcatel se tím ale vizuálně od záplavy mnohých smartphonů výrazně odlišuje. Duální je tu tentokrát přední fotoaparát, který umožňuje fotit selfie snímky s rozlišením 13 megapixelů v klasickém úhlu záběru nebo pětimegapixelové v širokém úhlu záběru. Cena novinky je stanovena na 5 990 korun.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...