Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Levné centrální teplo se již brzy stane minulostí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Danfoss

PRAHA České teplárny v současné podobě možná nepřežijí rok 2020. Stát je za necelé dva roky připraví o jejich poslední výhodu - sníženou sazbu DPH. A teplárny současně začnou platit za část přidělených emisních povolenek.

Po sjednocení sazeb DPH v lednu 2013 budou všechny výhody na straně individuálního vytápění. Malé zdroje totiž nemusejí platit za povolenky k emisím, a spalování plynu v domácnostech je dokonce osvobozeno od ekologické daně. "Teplárenství může během pěti až deseti let skončit," varuje předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Alexej Nováček.

INFOGRAFIKA:

Zástupci Teplárenského sdružení se obrátili na premiéra Petra Nečase, aby zasáhl a umožnil další perspektivu městských teplárenských soustav. Bez výsledku.

"Všichni mluví o důchodové a zdravotnické reformě, zda zaplatíme za den v nemocnici 60, nebo 100 korun. Nikdo neřeší, jestli lidé za teplo zaplatí 15 tisíc, nebo 40 tisíc korun ročně," postěžoval si generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

První bude plyn
Jako první ztrácí konkurenceschopnost velké teplárny na zemní plyn, které se nacházejí například v Brně, Liberci a Jablonci nad Nisou. Následovat budou uhelné teplárny bez dlouhodobých smluv.

Jako první z velkých tepláren nemá uzavřenu dlouhodobou smlouvu na nákup uhlí Plzeňská teplárenská. Cenové nabídky, které předložily těžební skupina Czech Coal a dovozci černého uhlí ze zahraničí, podle generálního ředitele Tomáše Drápely nejsou přijatelné. "Z takového uhlí se nevyplatí vyrábět elektřinu ani teplo," konstatoval Drápela.

ČTĚTE TAKÉ:

Plzeňská teplárenská již připravuje krizový plán pro případ, že přijatelnou smlouvu o odběru uhlí neuzavře. Na sídlištích v západočeské metropoli by umístila okolo 40 plynových kotelen. Teplárenská soustava ve městě by se však nerozpadla úplně. Část města je teplárna schopna zásobovat z kotle na biomasu a po roce 2015 též z plánované spalovny odpadů.

Smlouvy na uhlí dobíhají
Stejný problém bude muset řešit také Pražská teplárenská, jejíž uhelná elektrárna Mělník I vytápí přibližně polovinu Prahy. Ke konci příštího roku totiž končí kontrakt s Czech Coalem, který zajišťuje polovinu dodávek uhlí pro tuto elektrárnu. Elektrárny Opatovice, které vyrábějí teplo pro Hradec Králové, Pardubice a Chrudim, mají smluvně zajištěné dodávky jen do konce roku 2015.

Do roku 2020 končí smlouvy o odběru uhlí celkem 37 teplárnám. Kromě výše jmenovaných mezi ně patří například výrobci tepla v Příbrami, Žďáru nad Sázavou, Písku, Kolíně, Ostrově a Varnsdorfu.

Czech Coal, který má jako jediný z trojice českých producentů hnědého uhlí volné palivo na prodej, včera představil svou nabídku. Zákazníkům chce dodávat směs kvalitnějšího uhlí z litvínovského lomu a méně kvalitního uhlí z lomu Vršany u Mostu. Informoval i o ceně dodávek, stanovené jako 80 procent tržní ceny černého uhlí na evropském trhu. Czech Coal může - v případě zachování limitů těžby - dodávat uhlí do roku 2022.

Podle zástupců tepláren jsou však takové podmínky nepřijatelné. Hnědé uhlí prý musí být výrazně levnější než černé a garance dodávek na 11 let není dostatečná. Teplárny totiž musí investovat stovky milionů korun, aby splnily přísnější emisní limity platné od počátku roku 2016. A to se jim s jistotou dodávek do roku 2022 nevyplatí.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Turisté se fotí na Velké čínské zdi. V Číně probíhají oslavy Zlatého týdne. (6.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Gabriela Koukalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Mazda 6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!