22. prosince 2009 15:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Levné nákupy z USA táhnou, počet balíků stoupl o šest procent

Česká pošta (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Češi zřejmě v letošním roce nakoupili více vánočních dárků v USA než loni. V prosinci se proti loňsku zvýšil počet balíků z Ameriky o šest procent na 9900 zásilek. Vyplývá to z údajů České pošty.

Ještě v listopadu byl počet balíků ze Spojených států kvůli ekonomické krizi zhruba o desetinu nižší než loni. Kurz koruny přitom nákupům v amerických internetových obchodech přeje. V posledních měsících se jeden dolar prodával mezi 17 a 18 Kč a nyní je na 18,4 Kč/USD. Například při nákupu elektroniky tak bylo možné ušetřit i více než třetinu proti tuzemským cenám.

Vedle elektroniky, počítačů a mobilů si lidé nechávají z USA nejčastěji posílat značkové oblečení, které vyjde i na méně než polovinu proti tuzemsku. Například džíny Levi's 501 stojí v amerických obchodech běžně kolem 40 dolarů a v tuzemsku si za ně obchodníci řeknou přes 2000 Kč.

Oblíbené jsou rovněž hodinky nebo obuv. Češi v USA nakupují ve velkých internetových obchodech, jako je Amazon nebo internetová aukce eBay. Mohou ale využít i služby zprostředkovatelských firem, které jim ušetří část nákladů za poštovné.

Pošty zažívají před Vánoci největší nápor v roce. Počet doručovaných zásilek v prosinci vzrostl proti jiným měsícům o desítky procent. Vybrané pošty ve velkých městech budou mít na Štědrý den otevřeno zhruba do 14:00. V pátek bude všude zavřeno.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!