23. srpna 2011 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Levnější volání? Zatím ne, čtvrtý operátor letos nepřijde

Mobilní telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon | foto: Shutterstock

PRAHA Lidé, kteří doufali, že stojaté vody českého mobilního trhu ještě letos rozvíří nový operátor, si budou muset počkat nejméně ještě jeden rok. Český telekomunikační úřad totiž odstoupil od původního plánu, jakým chtěl nabídnout volné frekvence. Díky němu mohl případný zájemce vstoupit na český telekomunikační trh už v letošním roce.

Kvůli postupu úřadu se ale vstup případného nového operátora odsouvá. Tuzemskému trhu by přitom podle odborníků příchod nového hráče prospěl. Do Česka by podle nich mohli zamířit bohatí globální hráči jako francouzský Orange nebo největší světový operátor China Mobile.

INFOGRAFIKA:


Kromě dostatku peněz ale případný nový mobilní operátor potřebuje i volné frekvence z takzvané digitální dividendy, uvolněné po ukončení analogového televizního vysílání. Na nich totiž může vybudovat mobilní sítě čtvrté generace, které lze využít zejména pro rychlý internet a pro pokrytí menších a odlehlejších oblastí.

Právě na tyto frekvence měl Český telekomunikační úřad už několikrát vypsat miliardový tendr. Posledním ohlášeným termínem byla druhá polovina letošního roku, nyní je ale jasné, že se tendr, a tím i případný vstup nového operátora, posune. Proč telekomunikační úřad celý proces natahuje, však nikdo vysvětlit nedokáže.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?