5. ledna 2016 13:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Televizi srolujte a ukliďte do skříně. LG vyvíjí ohebnou obrazovku

Zakřivená OLED televize od LG | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakřivená OLED televize od LG | foto: Reprofoto

SOUL Jihokorejská společnost LG Displays pracuje na zcela pružné obrazovce. Už má prototyp, který lze různě ohýbat i srolovat. Zachovává přitom rozlišení v HD kvalitě. Nicméně vyvíjená novinka má ještě určité mouchy a firma zatím neví, kdy by se mohla objevit na trhu, informuje stanice BBC.

Základní technologický skok podle LG spočívá v přechodu od LED k OLED televizorům. „O“ přitom znamená „organický“, což přináší možnost odstranit zadní panel promítající světlo na obrazovku. Tím je pak umožněna ohybatelnost.

Ohebné obrazovky budou podle firmy ideální pro výrobu displejů, jež najdou uplatnění zejména v obchodech. Zájem ale nepochybně bude mít i leckterá domácnost, která nechce, aby jí televizor někde trvale zabíral místo.

Po vypnutí bude možné obrazovku stočit a dát třeba do skříně.

LG ukázala BBC obrazovku s úhlopříčkou 18 palců (45,7 centimetru), firma však cílí na úhlopříčku 55 palců. Při takové velikosti by prý byla schopna vyrábět obrazovku s kvalitou rozlišení 4K, které je čtyřikrát větší, než má HD.

Společnost ale bohužel zatím není s to říci, kolik by taková obrazovka stála a vlastně ani kdy se skutečně vůbec začne prodávat. Zatím je stále v prototypovém stadiu.

Prototyp srolovatelné obrazovky si mohl vyzkoušet reportér BBC.

Prototyp srolovatelné obrazovky si mohl vyzkoušet reportér BBC.

„Větší prototyp by měl být v blízké budoucnosti. Ale pokud jde o komerční produkt, stále plánujeme načasování,“ říká podle BBC KJ Kim, viceprezident marketingového oddělení LG Display.

Společnost ještě musí zapracovat na několika věcech, které by zákazníkům asi vadily nebo které by chtěli. Na obrazovce se například objevují mrtvé, tedy černé body. Někomu by mohlo vadit, že obrazovku lze zatím rolovat jen jedním směrem. Jiní by zase uvítali, kdyby se dala překládat jako třeba noviny, což možné zatím není.

ČTK