Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina -2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Liberty Ostrava dočasně odstaví jednu vysokou pec a sníží výrobu. Opatření zasáhne přibližně 400 zaměstnanců

Huť ArcelorMittalu Ostrava. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Huť ArcelorMittalu Ostrava. | foto: Jan SmekalMAFRA

Ostrava  Huť Liberty Ostrava kvůli pandemii koronaviru dočasně odstaví vysokou pec číslo 2 a sníží do konce srpna výrobu surového železa o 20 procent. Opatření bude mít dopad na přibližně 400 zaměstnanců, což je podle firmy méně než sedm procent. Huť je využije v jiných provozech, část pracovníků ale zůstane doma. ČTK to ve čtvrtek sdělila mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková.

Předseda základní organizace OS KOVO Liberty Česká republika Petr Slanina uvedl, že odbory s několikaměsíční odstávkou vysoké pece nesouhlasí a mají obavy o budoucnost firmy. Mluvčí firmy Černá uvedla, že opatření umožní omezit výrobu a snížit skladové zásoby oceli, čímž huti pomůže k tomu, aby se lépe přizpůsobila výraznému ochlazování ocelářského trhu v Evropě. 

„Nové opatření zajistí zachování provozní a obchodní flexibility podniku tak, aby se dokázal efektivně adaptovat na změny poptávky zákazníků. Snížení výroby zvládne huť bez propouštění,“ uvedla mluvčí.

Zákazníci firmy podle ní hlásí o 30 procent nižší poptávku. „Nadcházející období roku bývá vrcholem stavební sezony s největším odbytem oceli na stavbách. Nyní se ale situace vyznačuje velkou nestabilitou a nejistotou ohledně dalšího vývoje,“ uvedla mluvčí.

Generální ředitel Liberty Ostrava Pascal Genest uvedl, že pandemie narušila fungování evropského ocelářského průmyslu a navazujících odvětví. „Sfoukání vysoké pece pečlivě připravujeme již několik týdnů a dokončíme jej na konci dubna. Návrat pece do plného provozu plánujeme koncem srpna, ale pokud to situace na trhu dovolí, o měsíc jej uspíšíme,“ uvedl Genest. Dodal, že firma nadále bude schopna plnit potřeby zákazníků.

Vysoká pec číslo 2 bude po sfoukání v udržovacím režimu, což umožní její opětovné uvedení do provozu, jakmile se situace na trhu zlepší. Zaměstnance, kterých se opatření dotkne, huť využije v jiných provozech, kde má v současnosti nedostatek pracovních sil. 

„Část zaměstnanců, pro které nenajde využití, bude doma z důvodu překážek na straně zaměstnavatele se sedmdesátiprocentní mzdou a bude pravidelně střídána, aby dopad opatření na jednotlivé pracovníky a jejich rodiny byl co nejmenší,“ uvedla Černá.

Firma podle ní dál pracuje na uskutečnění strategických investic, které oznámila v únoru. „V průběhu dubna podá dokumentaci k posouzení vlivu na životní prostředí pro nové hybridní pece na ministerstvo životního prostředí a předpokládá, že pokud úřady vydají ve zrychleném režimu všechna potřebná povolení, budou obě hybridní pece postaveny a uvedeny do provozu v roce 2022,“ uvedla mluvčí.

Odborové organizace s odstávkou nesouhlasí

Odborové organizace působící v huti vydaly prohlášení, že s několikaměsíční odstávkou jedné vysoké pece zásadně nesouhlasí. „Zaměstnavatel nás ani po opakovaných schůzkách nepřesvědčil o finančních a provozních důvodech, proč by provoz na jednu vysokou pec měl být pro naši huť výhodnější,“ uvedly odbory.

Současné dopady pandemie na firmu jsou podle nich minimální. „Nejsme přesvědčeni, že současná situace je natolik vážná, aby vyžadovala takto drastické omezení výrobních kapacit,“ uvedli odboráři. Dopady současné situace související s pandemií podle nich vedení společnosti přeceňuje.

„Vystavujeme se velkému riziku, že kmenoví odborníci odejdou a osádky na vysokých pecích budou rozvráceny. Jsme toho názoru, že návrat k původnímu režimu provozování bude složitý a rozložení osádek představuje z dlouhodobého hlediska pro firmu velké riziko,“ uvedli odboráři. 

Podnik se podle nich už delší dobu potýká s nedostatkem zaměstnanců v odborných profesích, kteří na trhu chybí. „Na trh práce nyní společnost uvolní 80 externích zaměstnanců,“ uvedly odbory.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, je tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Dodává výrobky do více než 40 zemí. Výrobní kapacita firmy je 3,6 milionu tun. I s dceřinými společnostmi má 6000 zaměstnanců. Huť patří do skupiny Liberty Steel Group, která je součástí globálního uskupení GFG Alliance patřícího rodině britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...