7. října 2016 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Libra zažila další drsný pád. Obavy z ‚tvrdého brexitu‘ ji budou stíhat dál

Nová britská librová mince. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová britská librová mince. | foto: The Royal Mint

LONDÝN Britská libra během pátečního obchodování v Asii opět prudce oslabila a na okamžik ztrácela vůči dolaru až kolem šesti procent hodnoty proti předchozímu dni. Zůstává tak blízko nejnižších hodnot za více než 31 let.

I když se později zotavila, obchodníci upozorňují, že obavy z takzvaného „tvrdého brexitu“ budou na libru vyvíjet značný tlak i nadále.

Krátce po začátku obchodování na asijských trzích libra skokově oslabila až na 1,1491 USD, nové minimum od roku 1985. K tak masivnímu propadu zřejmě přispěla i slabá obchodní aktivita. Později se kurz libry zotavil a kolem 9.30 středoevropského času měna ztrácela 1,5 procenta na 1,2436 USD.

Libra začala citelněji oslaboval už na začátku týdne, kdy reagovala na víkendová slova britské premiérky Theresy Mayové. Ta oznámila, že jednání o vystoupení Británie z EU začnou nejpozději v březnu. Trh se obává zejména toho, že Británie nakonec bude ochotna vzdát se úplného přístupu na jednotný evropský trh, aby si udržela plnou kontrolu nad imigrací.

„Já si myslím, že jsme podcenili, kolik lidí má měnové pozice pouze pro nejednoznačný brexit, anebo dokonce pro žádný,“ uvedl analytik společnosti Westpac Sean Callow.

Pokles kurzu libry vůči dolaru také pomohl k růstu dolaru proti euru před páteční důležitou zprávou o vývoji nezaměstnanosti v USA. Dolar k euru po 9.30 středoevropského času přidával zhruba 0,4 procenta na 1,1106 USD, k japonskému jenu ale 0,1 procenta odepisoval a pohyboval se na 103,88 JPY.

Euro vůči jenu odepisovalo 0,5 procenta na 115,40 JPY.

ČTK
V. Grycz Vrací se kam patří. 17:03 8.10.2016
J. Venc Zase lžou! (?):) 12:51 7.10.2016

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!