1. března 2011 13:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Libyjská krize už dorazila na české benzinky. VV chtějí snížit daň

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic výrazně rostou. Analytici očekávají, že v důsledku nepokojů v Libyi ceny pohonných hmot porostou i v příštích dnech. Poslanec Věcí veřejných Michal Babák hodlá kvůli tomu navrhnout snížení spotřební daně na naftu o 2,40 koruny na litr. Ministr financí Miroslav Kalousek snížení daně připustil výměnou za ústupek VV ohledně sníženého zdanění některých potravin.

Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o 38 haléřů na 33,36 koruny za litr. Cena nafty vzrostla o 32 haléřů na 32,85 Kč/l.

"Cena benzinu a nafty na burze v Rotterdamu zamířila prudce vzhůru, což se v průběhu následujících dnů projeví i u našich čerpacích stanic. Očekáváme zdražení benzínu a nafty přibližně o 70 haléřů," uvedl analytik Petr Čermák ze společnosti Colosseum.

Podle Jana Šimka ze společnosti Broker Consulting se trh v současné době obává ochromení libyjského ropného průmyslu. "Pokud by se revoluční nepokoje dotkly také například Saudské Arábie, významného spojence Západu a jednoho z největších producentů ropy, pak by situace byla skutečně kritická," dodal Šimek.

Snižme daň
Náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner už dříve připustil, že by v případě nouze mohla být v důsledku libyjské krize snížena spotřební daň u pohonných hmot.

Iniciativu rychle převzaly Věci veřejné (VV). Ekonomický expert strany a poslanec Michal Babák navrhuje snížení spotřební daně na naftu o 2,40 koruny na litr."Budeme o tom jednat na výboru, krok snížit spotřební daň má podporu také u ministra dopravy Bárty," uvedl pro server iDnes.cz Babák.

Podle něj by toto opatření mohlo snížit cenu na pumpě zhruba o dvě koruny. To by ovšem znamenalo, že by si část zlevnění nechali v kapse čerpadláři.

Ministr financí Miroslav Kalousek připustil snížení spotřební daně u pohoných hmot výměnou za ústupek Věcí veřejných v rámci zvýšení DPH u potravin. Právě VV si během koaličních vyjednávání vynutily ponechání některých základních potravin v základní desetiprocentní sazbě. 

Na snížení spotřební daně tlačí dlouhodobě čeští dopravci, ale i ekonomové. Podle nich vede vysoká sazba k tomu, že dopravci tankují v cizině a stát tak přichází o mnohem více než vyšší dani vybírá.

Kde je nejlevněji?
Benzin Natural 95 byl v pondělí nejdražší v Jihomoravském kraji. Jeho cena zde během týdne vzrostla o 41 haléřů na 33,90 koruny za litr. Následovala Praha, kde průměrná cena vzrostla o 37 haléřů na 33,72 Kč/l. V Moravskoslezském kraji stál litr benzinu 33,57 Kč.

Nejlevnější benzin byl v Jihočeském kraji, kde litr stál 32,90 koruny.Následoval Ústecký kraj s cenou 32,98 Kč/l. V Libereckém kraji platili řidiči 33,14 Kč/l.

Nafta byla nejdražší stejně jako benzin v Jihomoravském kraji. Litr zde stál 33,35 koruny. Následovala Praha s cenou 33,12 Kč/l. Na Vysočině stál litr dieselu 33,05 Kč. Nejlevnější nafta byla na začátku týdne za 32,49 Kč/l v Libereckém kraji. V Ústeckém kraji stál litr nafty 32,55 Kč.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!