13. března 2014 19:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidé před referendem vybírají peníze ve velkém. Banky na Krymu omezily výběry

Žena míjí nápis na zdi simferopolského domu říkající "Rusové jdou! - Odpor". Výsledky nedělního referenda děsí především etnické Ukrajince a krymské Tatary žijící na tomto poloostrově.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena míjí nápis na zdi simferopolského domu říkající "Rusové jdou! - Odpor". Výsledky nedělního referenda děsí především etnické Ukrajince a krymské Tatary žijící na tomto poloostrově. | foto: ČTK

SIMFEROPOL Lidé na Krymu před chystaným nedělním referendem o připojení tohoto ukrajinského poloostrova k Rusku vybírají z bank vklady. Uvedla to dnes agentura AP. Největší ukrajinská banka Privatbank podle ní zavedla omezení výběru, protože před ní i před pobočkami dalších bank se začaly tvořit fronty.

Mluvčí Privatbank podle AP sdělil, že všechny banky na Krymu teď zápasí s tím, aby uvolnily víc peněz. Privatbank stanovila denní limit na výběr z účtů na celém území Ukrajiny na 1500 hřiven (téměř 3000 Kč).

Na Krymu panuje napětí mezi většinovými Rusy a menšinovými Ukrajinci a Tatary. Napjaté vztahy jsou ale i mezi Ruskem a západními velmocemi, které považují krymské referendum za nelegální.

ČTĚTE TAKÉ:

Privatbank je součástí ukrajinské skupiny Privat. Do moskevské divize této banky dosadila ruská centrální banka minulý týden na přechodnou dobu nuceného správce.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz