14. dubna 2009 9:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidé nenakupují, tržby klesly o osm procent

Méně se prodávali především elektrospotřebiče, nábytek, potřeby pro kutily a pohonné hmoty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Méně se prodávali především elektrospotřebiče, nábytek, potřeby pro kutily a pohonné hmoty | foto: Lidové noviny

PRAHA Celkové maloobchodní tržby v únoru bez sezonního očištění meziročně klesly o 7,9 procenta. Pokud bychom do obchodu nezapočítali prodeje aut a jejich opravy, byly nižší o 5,5 procenta, především kvůli poklesu útrat za pohonné hmoty a potřeby pro domácnost. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziročně bez očištění snížily o silných třináct procent.

"Domácnosti v únoru omezily spotřebu více, než se čekalo. V únoru jsme zaznamenali největší propad maloobchodu od roku 2001," řekla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Velikonoční svátky a zvýšený zájem o auta díky výrazným slevám a schválené daňové změně mohou podle ní vytáhnout maloobchod načas z červených čísel.

Po očištění se únorové maloobchodní tržby meziročně snížily sice jen o procento a očištěné tržby za prodej aut meziročně klesly o dvanáct procent, finanční trhy se ale zajímají o širší a neočištěná data.

Na propadu tržeb se tak podepsal i nižší počet kalendářních dní, jichž bylo loni v únoru kvůli přestupnému roku o jeden víc. Vedle toho letošní výsledky ovlivnilo také chladnější počasí a omezená výstavba bytů. Naopak rostly tržby za léky, zdravotnické potřeby a kosmetiku či prodej přes internet.

"Největší podíl na meziročním poklesu neočištěných tržeb měl maloobchod s ostatními výrobky pro domácnost, například s elektrospotřebiči, nábytkem a souvisejícími výrobky, sklem a potřebami pro kutily, a prodej pohonných hmot," poznamenal ČSÚ.

ČTK