Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidé proti větrníkům protestovali. Pak dostali „rozumnou nabídku“

V Andělce na Liberecku staví větrné elektrárny, protesty ustaly  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Andělce na Liberecku staví větrné elektrárny, protesty ustaly | foto: ČTK

VIŠŇOVÁ V osadě Andělka ve Frýdlantském výběžku na Liberecku spěje k závěru výstavba šesti větrných elektráren. Původně měly být hotové už loni, protesty místních ale stavbu oddálily zhruba o rok.

„Roční výroba z Andělky pokryje roční spotřebu elektřiny celého Frýdlantska. V rámci republiky jde o větší větrný park,“ říká jednatel společnosti WSB Koncept Lumír Pašek s tím, že celkový výkon větrných elektráren přesáhne 12 megawatt.

Před zahájením výstavby se musela firma vyrovnat s protesty místních. V Andělce patřící pod Višňovou žije zhruba 150 stálých obyvatel, pod petici se loni podepsala asi stovka lidí. „Problém se podařilo vyřešit,“ konstatoval Pašek.

V Andělce na Liberecku staví větrné elektrárny, protesty ustaly

V Andělce na Liberecku staví větrné elektrárny, protesty ustaly

Potvrdila to i starostka obce Vladimíra Erbanová. „Byla to taková emoční vlna a už se to vyřešilo. Dneska mi řada lidí říká, že by petici už nepodepsali,“ uvedla. Za protesty podle ní stáli zejména chalupáři a přistěhovalci. „Tvrdili, že nevěděli, když chalupu kupovali, o schváleném záměru zastupitelstva z roku 2005 stavět větrné elektrárny,“ uvedla.

„Cenově rozumná nabídka“

Proti výstavbě větrného parku v osadě u polských hranic loni protestovala i Jindřiška Čambalová z Prahy. „Chtěli jsme tam mít centrum pro relaxaci. Manžel je navíc hudebník, tam by ale nahrávat nemohl,“ stěžuje si.

Svůj boj nakonec vzdali a nemovitost prodali. „Dostali jsme cenově rozumnou nabídku,“ nastínila. Proti výstavbě větrného parku byli podle ní i stálí obyvatelé osady. „Nechtěli ale mít problémy, proto rezignovali,“ dodala.

Opraví se silnice i hospoda

Podle starostky sto metrů vysoké větrné elektrárny chudé osadě Andělka, kde je vysoká nezaměstnanost, pomůže. Od investora Višňová, která ročně hospodaří se 17 miliony, dostane po kolaudaci elektráren milion korun a pak každý rok procento ze zisku, minimálně však 100 000 Kč za každou elektrárnu.

„V první fázi budeme peníze investovat do Andělky. Je potřeba vyřešit problémy s odpadními vodami, proto tam chceme vybudovat kanalizaci. Opravit se musí i silnice a hospoda,“ uvedla Erbanová.

ČTĚTE TAKÉ:

Návratnost projektu za 720 milionů korun odhaduje jednatel WSB Koncept na deset až 15 let. Původně mělo být v provozu sedm elektráren, na podzim jich ale zprovozní jen šest. Jednu zatím společnost nechá rozestavěnou a pravděpodobně dokončí v dalších letech.

Ještě větší projekt chystá polská strana. V bezprostřední blízkosti hranice má vyrůst 52 větrných elektráren. Projekt připravuje polská skupina PGE, která vlastní uhelnou elektrárnu v Turówě. Na rekultivovaných výsypkách chce postavit 130 metrů vysoké tubusy s průměrem větrníku kolem sta metrů.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...