Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidé se složili na volební průzkum, ekonomům dali skoro půl milionu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Kdysi se Češi skládali na Národní divadlo, dnes by nápis Národ sobě mohl nést předvolební průzkum. A ne ledajaký. Pořádný volební průzkum, o kterém jsme tady před časem psali, si žádal od lidí 450 tisíc korun.

Na nemalou částku nejenže dosáhli čtyři dny před ukončením sběru, ale překonali ji bez stokoruny o 25 tisíc. Dá se tak říct, že autoři splnili plán na 105 procent.

Mladí sociologové a ekonomové z Univerzity Karlovy a startupu Behavio tak mohou začít s projektem, který u nás nemá obdoby. Na vzorku dvakrát patnáct set lidí v ulicích a dvakrát tisíc lidí online budou zjišťovat, jaké jsou předvolební preference české populace na základě behaviorální metodologie.

Tedy kdo jsou voliči, jak žijí, jaké mají zájmy a především podle čeho se na tomto základě u volebních uren s lístky v ruce skutečně rozhodují. Jak sami napsali, nejde o „žádné věštění budoucnosti, ale férový popis toho, mezi kým, jak a proč se lidé aktuálně rozhodují. Jaké mají názory? Emoce? Jak se jejich rozhodování vyvíjí? Koho nakonec opravdu volili?“

Před i po volbách

Důležité přitom je, že průzkum bude probíhat nejen před volbami. Další kolo bude i na podzim po volbách a autoři si tak ověří, jak to nakonec ve skutečnosti bylo, jak a podle čeho se prvotní názory, získané před prázdninami, nakonec změnily.

Výzkumníci teď dávají dohromady konkrétní okruhy a otázky, na které se zaměří. „Chceme se podívat například i na úlohu žen ve stranách, jestli a jak jsou lidmi vnímány,“ vysvětluje Lukáš Tóth, šéf Behavio Labs.

Co je ještě důležitější – veškerá data získaná díky takzvanému crowdfundingu, tedy příspěvku přes online web Hithit od 343 lidí, se dozvíme všichni. Autoři slibují, že veškerá data budou veřejná a zajistí se tak i transparentnost celého projektu.

První výsledky se i díky pouličnímu sběru dat na tabletech a díky zpracování pokročilým softwarem dozvíme velmi rychle. Většina peněz přitom půjde hlavně na odměny respondentům, protože jak učí právě behaviorální ekonomie, bez odměny lidé podobná zjišťování neberou vážně.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!