6. prosince 2013 22:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidé v Dobrovízi odmítli v hlasování halu pro Amazon

Obyvatelka Dobrovíze ukazuje na místo, kde má podle projektu amerického internetového obchodu Amazon vyrůst nové distribuční centrum.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obyvatelka Dobrovíze ukazuje na místo, kde má podle projektu amerického internetového obchodu Amazon vyrůst nové distribuční centrum. | foto: ČTK

DOBROVÍZ Lidé v Dobrovízi u Prahy odmítli výstavbu distribučního centra amerického internetového obchodu Amazon. Proti projektu bylo 121 lidí, podpořilo jej naopak 76 lidí. Účast na lidovém hlasování byla zhruba poloviční. Výsledky v pátek večer v sálu kulturního domu oznámila volební komise asi 20 zvědavým obyvatelům.

V plebiscitu převážil názor, že obyvatelé podporují původní záměr, který počítal s tím, že ve zdejší průmyslové zóně vzniknou čtyři menší skladovací haly. Výstavba distribučního centra Amazonu na ploše 95 tisíc metrů čtverečních neuspěla ani v případě, že by byl vybudován obchvat obce. Lidé z Dobrovíze se totiž zejména obávají zvýšené dopravní zátěže a toho, že se centrum otevře dřív než plánovaný obchvat obce.

Původně se mluvilo o tom, že se kvůli výstavbě uskuteční referendum. Jeho vyhlášení by však podle zákona trvalo déle, a tak se hlasovalo v anketě, jejíž výsledkem se zastupitelé nemusejí řídit. Výsledek plebiscitu má pouze zastupitelům napovědět, jak lidé plánovanou výstavbu vnímají. "Já se tím budu řídit," řekl starosta Martin Šafr.

O projektu se bude dále diskutovat

Podle místostarosty Jiřího Šestáka zatím obec vydala nesouhlasné stanovisko ke změně územního řízení, které kvůli přeměně původního projektu na obří distribuční centrum začalo ve čtvrtek a čekalo se na dnešní výsledek, aby se případně stanovisko obce změnilo. "Zatím by se mělo podle našeho názoru územní řízení přerušit a pozastavit. Nemusíme spěchat na nějaké zasedaní, zatím jsme vyslovili nesouhlas a zatím děláme kroky k tomu, aby tady Amazon, bohužel, halu nevystavěl," řekl novinářům Šesták.

ČTĚTE TAKÉ

 
Podle obou představitelů obce se o projektu bude diskutovat na dalších jednáních zastupitelstva. Amazon chce nejpozději do září roku 2014 otevřít v Česku dvě distribuční centra. Druhé má vzniknout u Brna. Firma chce do výstavby každého centra investovat stovky milionů eur. Každé centrum zaměstná kolem 2000 lidí a v předvánoční špičce další 3000 v každé lokaci. Spolu s chystaným skladem v Polsku mají obsluhovat jak dosavadní evropské trhy, tak nové trhy v severní a východní Evropě.

Amazon je největším a zároveň i jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Jeff Bezos, který stále stojí v čele firmy, ji založil v roce 1994, tehdy pod jménem Cadabra. Svou činnost na internetu Amazon zahájil v červenci 1995 a v současnosti zaměstnává 97 tisíc lidí. Amazon stále nemá stránky v českém jazyce.

Lidovky.cz, ČTK