2. června 2016 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidi čeká víc papírování s hypotékami. Můžou i zdražit, říká šéf Hypoteční banky

Doba zvyšování sazeb je tady. „My jsme takové rozhodnutí již učinili,“ říká Jan... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doba zvyšování sazeb je tady. „My jsme takové rozhodnutí již učinili,“ říká Jan... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Nový zákon o spotřebitelském úvěru zavádí mimo jiné povinnost bank náležitě prověřit úvěruschopnost klienta. V opačném případě může být smlouva i neplatná. „Tento trend se mi nelíbí ani jako občanovi. Každý máme být zodpovědný za své rozhodnutí,“ říká šéf Hypoteční banky Jan Sadil.

LN: Co se podle vás stane na hypotečním trhu po přijetí zákona o spotřebitelském úvěru?
Doufám, že nenastane nic dramatického. Určitě ale klientům hypotečních bank přibude spousta papírování. Jde hlavně o předsmluvní informace, které budou muset dostat.

Například jde o informace o výši provizí zprostředkovatelů či se bude muset dopředu zasílat úvěrová smlouva. Je to trochu paradoxní. Celý trh se léta snaží celý proces poskytování hypotéky zjednodušit. Teď půjde křivka náročnosti z hlediska klienta nahoru.

LN: Může nastat zdražení hypoték, jak hrozí banky?

JAN SADIL (47):

  • Je absolventem ČVUT, Fakulty stavební.
  • Od roku 1995 pracoval na různých pozicích v Komerční bance.
  • Do Hypoteční banky nastoupil v roce 2001 a v prosinci 2003 se stal jejím generálním ředitelem.
  • Sadil je rovněž bývalý vrcholový sportovec a reprezentant České republiky v kanoistice.

Může se stát prakticky cokoliv. Trh je velmi konkurenční a teprve uvidíme, jak jednotliví hráči zareagují. Někdo si možná řekne ano, předčasné splátky s sebou nesou nějaké konsekvence a mohou být pro banku skutečně velký náklad, který si musí nějak pokrýt.

Na druhou stranu to může směřovat k tomu, že přijde nějaký hráč, který též začne aktivně nabízet variabilní úrokové sazby, protože unich není pro banku tak velké riziko jako u dlouhodobého zafixování. To jsou dvě z možných cest.

LN: Donutí tvrdá konkurence banky se sazbami nehýbat?
Reálné je všechno. Jak jsem říkal, první dvě varianty jsou podle mne možné cesty, ale rozhodně ne jediné. Může se stát i to, že v současné době, kdy jsou sazby velmi nízké, zůstane úrokové prostředí beze změny. Důležité je říct, že předčasné splácení není pro banky problém v situaci, kdy dojde k růstu úrokových sazeb.

Problém nastane ve chvíli, kdy sazby půjdou nahoru a pak dolů.

LN: Proč?
Tam je kritický bod, kdy banky mohou mít problém s předčasným splácením. Pokud je dnes průměrná sazba kolem dvou procent, banka si půjčí (zdroje) za smyšlené jedno procento, a marže pro banku je tedy jedno procento.

Když půjdou sazby nahoru například na extrémních pět procent, moc klientů nebude mít důvod předčasně splácet. Hlavně ale banka nebude mít fakticky s předčasným splacením náklady, protože si sama půjčila za jedno procento, ale půjčuje dál smarží čtyř procent.

Situace se dramaticky změní ve chvíli, kdy hypoteční sazby budou například na těch pěti procentech, zdroje budou za čtyři procenta a sazby půjdou dolů například na dnešní úroveň. V takovou chvíli bude náklad pro banky minus dvě procenta. Toho se přitom určitě jednoho dne dožijeme.