9. dubna 2010 15:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lidl podle Němců lže: Jeho dodavatelé prý zotročují zaměstnace

Lidl lže: Jeho dodavatelé prý zotročují zaměstnace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidl lže: Jeho dodavatelé prý zotročují zaměstnace | foto: Shutterstock

PRAHA/BERLÍN Koalice německých spotřebitelských sdružení zažalovala diskontní řetězec Lidl kvůli klamavé reklamě a nekalé hospodářské soutěži.

Jak se chovají dodavatelé Lidlu?

Sdružení v žalobě uvedlo, že pracovní doba v továrnách v Bangladéši je podstatně delší než povolených 48 hodin týdně, místy až 80 hodin. Švadleny prý nemají téměř žádná práva, zaměstnavatelé jim často bez důvodu srážejí peníze ze mzdy, o příplatcích za práci přesčas si mohou nechat jenom zdát.

Lidl ve své reklamě tvrdí, že kontroluje u svých dodavatelů v Asii spravedlivé pracovní podmínky a brání vykořisťování dělnic především v Bangladéši. Sdružení ale ve čtyřech tamních továrnách, kde se vyrábí oblečení také pro prodejny Lidlu v Česku, údajně zjistilo pravý opak, napsal dnes server Aktuálně.cz.

"Je tu jasný rozpor mezi veřejnou prezentací Lidlu a aktuálními podmínkami při výrobě pro řetězec," uvedla Mirian Saageová z Evropského centra pro lidská práva. Lidl je podle Aktuálně první německá firma, která svůj postoj a přihlášení se k společenské odpovědnosti bude muset obhájit u soudu.

Lidl zatím nechce soudní proces nijak komentovat. Mluvčí firmy ale připustila, že firma své dodavatele prověří. "Budeme muset zkontrolovat všechny námitky, které předkládají spotřebitelská sdružení," uvedl podle serveru Spiegel Online mluvčí Petra Trabertová.

Kromě drsných podmínek i špionáž

Oblečení z Bangladéše prodává řetězec ve všech zemích, kde působí, včetně Česka. Nyní je tak v obchodech v Česku, kterých má Lidl 210, nabídka oblečení pro volný čas, část výrobků pochází právě z Bangladéše, další pak z Číny a Indie, píše server.

Lidl řešil problémy, které se týkaly přístupu k zaměstnancům i dodavatelům několikrát. Před dvěma roky čelil řetězec obvinění, že systematicky špehoval své zaměstnance. Podle německého týdeníku Stern existovaly stovky stran detailních záznamů o tom, kdy a jak dlouho se zaměstnanci zdržují na toaletě, či kdo se s kým baví. Podle německých odborů navíc pracovní podmínky pro zaměstnance patří v řetězci k těm horším v zemi.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz