18. října 2012 22:26, aktualizováno  23:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lídři EU se shodli, bankovní dozor dohodnou ještě letos

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto: Reuters

Lídři Evropské unie sepodle diplomatů citovaných agenturami na summitu dohodli, že právní otázky spjaté s vytvořením jednotného bankovního dozoru nad bankami v eurozóně by se měly dořešit do konce roku. Samotný plán by se realizoval až během příštího roku.

Ambicí bylo, aby jednotný dohled nad 6000 bankami v eurozóně začal fungovat už od ledna příštího roku. Právě reálně fungující jednotný bankovní dohled je podmínkou, aby záchranný fond eurozóny ESM mohl přímo rekapitalizovat evropské banky v potížích. To zajímá v současné době hlavně země jako Španělsko či Irsko.

ČTĚTE TAKÉ:

Vznik jednotné supervize pod záštitou Evropské centrální banky (ECB) je jedním z dílů rodící se bankovní unie. Dalšími jsou společný garanční systém vkladů a fond na řešení problémů bank. Zatímco u dohledu už jsou na stole konkrétní návrhy, tak u zbylých dvou dílů tomu tak není. Řada zemí včetně Česka ale tlačí na to, aby se o všem rozhodovalo společně.

Český premiér Petr Nečas (uprostřed) a velvyslanec ČR při EU Martin Povejšil (vpravo) přicházejí v Bruselu na jednání evropského summitu.

Český premiér Petr Nečas (uprostřed)

Zleva premiéři ČR Petr Nečas, Maďarska Viktor Orbán, Polska Donald Tusk a Slovenska Robert Fico se sešli v Bruselu na jednání zemí Visegrádské čtyřky krátce před zahájením evropského summitu.

Zleva premiéři ČR Petr Nečas

"My nesouhlasíme s tím přístupem, s tou salámovou metodou, teď schválit jednotný dozorový mechanismus SSM a pak teprve se vracet k tomu zbytku," řekl před summitem premiér Petr Nečas. Praha chce záruky, že vznik bankovní unie nebude destabilizovat finanční sektor v Česku. Jde třeba o to, aby zahraniční majitelé českých bank nemohli z českých ústavů "vytahovat" v případě potíží dobrá aktiva a vylepšovat si tím vlastní bilanci. Pokud by ČR záruky nedostala, je připravena vznik bankovní unie vetovat.

Tento summit žádné definitivní rozhodnutí o bankovní unii nepřinese. Jasněji by v této věci mělo být až na prosincové vrcholné schůzce.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!