8. února 2013 19:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lídři zemí EU uvítali snížený rozpočet. I euroskeptický Cameron

Britský premiér David Cameron | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér David Cameron | foto: ČTK

BRUSEL Šéfové čtyř klíčových politických skupin v Evropském parlamentu označili přijatou dohodu o rozpočtu EU na roky 2014-2020 za "nepřijatelnou". Evropský parlament přitom může rozpočtovou dohodu vetovat. Naopak lídři zemí EU rozpočet vesměs uvátali.

Odmítavé prohlášení vydali šéf Evropské lidové strany (PPE) Joseph Daul, předseda socialistů (S&D) Hannes Swoboda, Guy Verhofstadt za liberály (Alde) a Daniel Cohn-Bendit za frakci Zelených, informovala agentura ANSA.

ČTĚTE TAKÉ:

Souhlas Evropského parlamentu je nutný k tomu, aby dlouhodobý rozpočet mohl platit. Ze zákonodárného sboru přitom v minulých dnech a týdnech zaznívaly i poměrně hodně kritické hlasy europoslanců nespokojených se škrty v návrhu EK.

Lídři zemí EU rozpočet chválí

Naopak představitelé zemí Evropské unie vesměs snížený rozpočet unie uvítali. I euroskeptický britský premiér David Cameron ujistil britské daňové poplatníky, že dohoda je pro ně dobrá.

Rozpočet:

Celkové výdaje EU na sedmileté období činí v závazcích 960 miliard eur (přes 24 bilionů korun), což je o několik desítek miliard eur méně, než předpokládal původní návrh Evropské komise.

Pro Česko, které před jednáním hrozilo i případným použitím veta, byla klíčová kohezní politika pomoci chudším regionům.

ČR by měla získat zhruba 20,5 miliardy eur (přes 517 miliard korun), což je méně než v nynějším rozpočtu pro roky 2007 až 2013.

Britové mohou být podle Camerona hrdí na svou vládu, které se podařilo omezit unijní výdaje. "Mít takovou dohodu je dobrá věc. Ukazuje to, že při práci se spojenci je možné uvnitř EU skutečně pokročit k reformám," prohlásil britský premiér.

Také německá kancléřka Angela Merkelová považuje dohodu za dobrou. Umožňuje podle ní unii v příštích letech dosahovat hospodářského růstu a vyšší zaměstnanosti. "Je také důležité, že jsme dali najevo vzájemnou solidaritu a že jsme ukázali pozorovatelům mimo Evropu, že výsledky si někdy vyžadují delší čas, ale že EU je s to jich dosáhnout," řekla kancléřka.

Odstupující italský premiér Mario Monti označil dohodu za "uspokojující". Francouzský prezident François Hollande označil dohodu 27 zemí EU za "dobrý kompromis". Nyní podle něj nebylo možné prosadit na unijní výdaje více než schválených zhruba 960 miliard eur. Připustil, že on sám by si přál vyšší rozpočet.

'Raději ambicióznější rozpočet'

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso rozpočtovou dohodu také ocenil, ale stejně jako Hollande připustil, že by raději viděl "ambicióznější rozpočet" než ten, který byl schválen. Podobně se vyjádřil i unijní prezident Herman Van Rompuy, jenž summitu předsedal.

"Prostě jsme nemohli ignorovat ohromně těžkou ekonomickou situaci napříč Evropou, takže to musel být omezený rozpočet. Vůbec poprvé se jedná o skutečný škrt oproti minulému dlouhodobému rozpočtu," řekl Van Rompuy. Vyjádřil přesvědčení, že rozpočet nejspíš není pro žádný stát dokonalý, ale že obsahuje pro každý stát mnoho dobrého.

Lidovky.cz, ČTK