27. července 2011 15:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Likérka Jelínek míří do Nizozemska. Kvůli ochraně investic

Rudolf Jelínek- Vizovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudolf Jelínek- Vizovice |

VIZOVICE/PRAHA Největší tuzemský výrobce ovocných destilátů, vizovický Rudolf Jelínek, přesune sídlo mateřské firmy celého holdingu, společnost R. Jelinek Group, do Nizozemska. Informuje o tom dnešní deník E15. Podle místopředsedy představenstva a jednoho z investorů likérky Zdeňka Chromého je jedním z důvodů ochrana investic. Výroba pověstné slivovice ve Vizovicích zůstává.

"Každého napadnou daňové důvody, ale to není na pořadu dne, protože v Holandsku je dvacetiprocentní korporátní daň, tam žádná úspora není. Jedním z důvodů je forma ochrany. Mezi Českou republikou a Nizozemskem je totiž velmi dobře nastavená smlouva o ochraně investic," uvedl Chromý.

Podle listu hraje roli i výhodnější pozice při jednání s partnery o dodávkách a akvizicích a stabilnější právní prostředí. Finančně zdravá vizovická společnost má totiž z předloňska špatnou zkušenost.

ČTĚTE TAKÉ:


Kvůli sporu o zcela marginální částku se správcem v jednom konkurzním řízení jí hrozilo zcela zbytečné obstavení účtů a zastavení majetku, což by firmu krátkodobě paralyzovalo.

Následuje PPF či Zentivu
Jelínek tak bude následovat velké skupiny jako PPF, NWR či Zentivu i středně velké firmy jako třeba výrobce zdravotních lůžek Linet.

Holdingovou strukturu vytvořil Jelínek loni. Spadají pod něj i výrobci pálenek v Bulharsku, Rumunsku a Chile. Skupina může lépe využít synergie dceřiných firem a například ve Spojených státech je výhodnější obchodovat přes jedinou firmu.

Jako holding dosáhne Jelínek i na větší množstevní bonusy nejen při nákupu surovin, ale například i skla. Při jednáních o akvizici v zahraničí se podle listu likérka setkala i s tím, že z obchodu sešlo, neboť majitel nechtěl firmu prodat "lidem z Východu".

VIZOVICKÁ LIKÉRKA

Je největším tuzemským výrobcem ovocných destilátů. V ČR zaměstnává přibližně 100 lidí, celkově v průměru kolem 170, protože další zaměstnance má například v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a v Chile.

Likérce vloni meziročně klesly výnosy o 14 procent na 362 milionů Kč. Zisk před zdaněním byl ve srovnání s rokem 2009 o 33 procent nižší, když činil 21,5 milionu Kč.

Nizozemsko jako domov více českých firem 
Nizozemci jsou společně s Němci a Rakušany podle agentury ČEKIA největšími zahraničními vlastníky tuzemských firem z pohledu ovládaného registrovaného kapitálu. Nizozemsko je také podle Transparency International v žebříčku nejmenší korupce v první desítce, zatímco Česko až na 53. místě, uvádí list.

Podle Petry Štěpánové z agentury ČEKIA je důvodů pro vytváření holdingů a jejich přesun z Česka do Nizozemí celá řada. Jedním z hlavních je daňová optimalizace, získání výhodnějšího domicilu a větší právní jistota firem.

"Když se podíváte na pražskou burzu, tak všechny firmy, které na ni v poslední době vstupovaly, mají domicil v Nizozemsku," řekla Štěpánová.

ČTK, Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.