27. července 2011 15:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Likérka Jelínek míří do Nizozemska. Kvůli ochraně investic

Rudolf Jelínek- Vizovice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudolf Jelínek- Vizovice |

VIZOVICE/PRAHA Největší tuzemský výrobce ovocných destilátů, vizovický Rudolf Jelínek, přesune sídlo mateřské firmy celého holdingu, společnost R. Jelinek Group, do Nizozemska. Informuje o tom dnešní deník E15. Podle místopředsedy představenstva a jednoho z investorů likérky Zdeňka Chromého je jedním z důvodů ochrana investic. Výroba pověstné slivovice ve Vizovicích zůstává.

"Každého napadnou daňové důvody, ale to není na pořadu dne, protože v Holandsku je dvacetiprocentní korporátní daň, tam žádná úspora není. Jedním z důvodů je forma ochrany. Mezi Českou republikou a Nizozemskem je totiž velmi dobře nastavená smlouva o ochraně investic," uvedl Chromý.

Podle listu hraje roli i výhodnější pozice při jednání s partnery o dodávkách a akvizicích a stabilnější právní prostředí. Finančně zdravá vizovická společnost má totiž z předloňska špatnou zkušenost.

ČTĚTE TAKÉ:


Kvůli sporu o zcela marginální částku se správcem v jednom konkurzním řízení jí hrozilo zcela zbytečné obstavení účtů a zastavení majetku, což by firmu krátkodobě paralyzovalo.

Následuje PPF či Zentivu
Jelínek tak bude následovat velké skupiny jako PPF, NWR či Zentivu i středně velké firmy jako třeba výrobce zdravotních lůžek Linet.

Holdingovou strukturu vytvořil Jelínek loni. Spadají pod něj i výrobci pálenek v Bulharsku, Rumunsku a Chile. Skupina může lépe využít synergie dceřiných firem a například ve Spojených státech je výhodnější obchodovat přes jedinou firmu.

Jako holding dosáhne Jelínek i na větší množstevní bonusy nejen při nákupu surovin, ale například i skla. Při jednáních o akvizici v zahraničí se podle listu likérka setkala i s tím, že z obchodu sešlo, neboť majitel nechtěl firmu prodat "lidem z Východu".

VIZOVICKÁ LIKÉRKA

Je největším tuzemským výrobcem ovocných destilátů. V ČR zaměstnává přibližně 100 lidí, celkově v průměru kolem 170, protože další zaměstnance má například v Bulharsku, Rumunsku, na Slovensku a v Chile.

Likérce vloni meziročně klesly výnosy o 14 procent na 362 milionů Kč. Zisk před zdaněním byl ve srovnání s rokem 2009 o 33 procent nižší, když činil 21,5 milionu Kč.

Nizozemsko jako domov více českých firem 
Nizozemci jsou společně s Němci a Rakušany podle agentury ČEKIA největšími zahraničními vlastníky tuzemských firem z pohledu ovládaného registrovaného kapitálu. Nizozemsko je také podle Transparency International v žebříčku nejmenší korupce v první desítce, zatímco Česko až na 53. místě, uvádí list.

Podle Petry Štěpánové z agentury ČEKIA je důvodů pro vytváření holdingů a jejich přesun z Česka do Nizozemí celá řada. Jedním z hlavních je daňová optimalizace, získání výhodnějšího domicilu a větší právní jistota firem.

"Když se podíváte na pražskou burzu, tak všechny firmy, které na ni v poslední době vstupovaly, mají domicil v Nizozemsku," řekla Štěpánová.

ČTK, Lidovky.cz

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?