1. prosince 2013 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Likérky a obchodníci s lihovinami musí nově skládat kauce

Alkohol. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Výrobci lihovin a distributoři musí od neděle skládat kauce. Sníží se také objem největšího povoleného balení alkoholu. Vyplývá to z nového zákona o povinném značení lihu, který v neděli nabývá účinnosti. Norma je jedním z hlavních předpisů, které mají potírat nelegální alkohol a s ním spojené daňové úniky. Je reakcí na loňskou metanolovou aféru, která si vyžádala čtyři desítky lidských životů.

Zákon o povinném značení lihu snižuje největší možné balení alkoholu na jeden litr, pouze v případě lahví bude přípustné nejvýše třílitrové balení. Nyní je možné prodávat až šestilitrové balení. Třílitrové lahve s alkoholem nebude možné prodávat v místech, kde se prodává rozlévaný alkohol, tedy ve výčepech a barech.

Hrozí pokuta pět milionů

Za porušení zákona bude hrozit až pětimilionová pokuta nebo dvouletý zákaz činnosti. Výrobci a dovozci lihu ho budou smět prodávat jen jiným registrovaným distributorům a konečným prodejcům. Restauratéři budou moci mít v provozovně otevřenu vesměs jen jednu lahev od každého druhu tvrdého alkoholu.

ČTĚTE TAKÉ:

Zákon také snižuje nejnižší objem alkoholu, který se ještě bude muset značit páskou, na 0,6 decilitru. Vláda původně navrhovala značení až od jednoho decilitru. Kontrolní pásky na láhvích budou muset být tištěny na ceninovém papíře s ochrannými prvky a musí být nalepeny tak, aby láhev nešlo otevřít bez jejich porušení. Místo, kde se bude líh značit, bude muset být vybaveno sledovacím kamerovým systémem. Celníci tak budou moci na dálku a nepřetržitě sledovat, zda se líh značí v souladu se zákonem.

Peníze nebo bankovní záruka

Kauce se budou lišit podle toho, kolik výrobci a distributoři převezmou kontrolních pásek. Pokud odeberou nejvýše 25 000 pásek, zaplatí kauci půl milionu. Nad toto množství bude kauce pět milionů korun. Bude možná také bankovní záruka.

Zatímco velcí výrobci ovládající většinu tuzemského trhu s tvrdým alkoholem zákon spíše vítají jako nástroj proti černému trhu s alkoholem, řada malých likérek očekává v jeho důsledku existenční problémy. Zpřísnění předpisů podle nich prosadili velcí výrobci a obchodníci, aby zlikvidovali konkurenci. Metanolová aféra vypukla v Česku loni v září, stát dokonce zavedl částečnou prohibici. Na otravu metylalkoholem zemřely čtyři desítky lidí, dalším více než 130 jedovatý alkohol poškodil zdraví. V letošním roce padlo metanolu za oběť devět lidí.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ÚDRŽBY – AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč