13. září 2013 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Likérky budou muset státu vyplatit miliony. Likvidační, tvrdí firmy

Výrobní linka společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výrobní linka společnosti Jan Becher – Karlovarská Becherovka. | foto: Reuters

PRAHA Výrobci kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin budou muset mít koncesi. Menší firmy budou muset úřadům odevzdat 500 tisícovou zálohu, ty větší pět milionů. Novela živnostenského zákona, který oprávnění zavádí, hladce prošla Senátem. Předlohu, jež reaguje na loňskou metanolovou aféru a proti které ostře vystupují malé likérky, musí ještě podepsat prezident.

Novela zařazuje prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin do režimu koncesované živnosti, jako je tomu u jejich výroby. "Cílem úpravy je získat přehled o prodejcích lihu a lihovin a zefektivnit tak kontrolu nad prodejem této rizikové komodity," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala, podle kterého se zprůhlední trh s lihovinami.

Koncesi dostane každý obchodník, který o ni požádá. Koncese nebude ani finančně omezena. Obchodníci i hostinští budou mít šest měsíců na to, aby o koncesi požádali. Zákon má vstoupit v účinnost 15 dní od svého vyhlášení.

Nová pravidla při výrobě alkoholu – KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ.

Nová pravidla při výrobě alkoholu – KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ.

Stát chce mít přehled o tom, ve kterých obchodech se tvrdý alkohol prodává. V tuzemsku je podle informací ministerstva průmyslu a obchodu celkem 185 tisíc míst, kde je možné prodávat rozlévaný alkohol. Podnikatelů, kteří mohou na základě volné živnosti prodávat lihoviny a líh, je celkem 1,9 milionu.

Norma míří také proti nekalým praktikám v podnikání. Jednatelé nebo členové představenstva, kterým byla kvůli nim odejmuta živnost, nebudou moci pokračovat v podnikání ve stejném oboru založením nové firmy.

ČTĚTE TAKÉ:

Nyní takové omezení platí jen pro fyzické a právnické osoby, nikoliv pro členy statutárních orgánů firem, jako jsou společnosti s ručením omezeným. Pokud by o živnost přišel člen statutárního orgánu, vztáhne se zákaz i na firmu, v jejímž čele stojí.

Už ve čtvrtek schválil Senát nový zákon o povinném značení lihu. Například se sníží objem nejvyššího povoleného balení alkoholu, výrobci lihovin a distributoři budou muset skládat kauce. Norma má zvýšit ochranu spotřebitelů a snížit také daňové úniky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!