Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Likérky reagují na zákaz vývozu: mění výrobní plány a obrátí se na EU

Prodavač v Praze vyvěšuje 14. září večer ceduli s upozorněním na zákaz prodeje alkoholu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodavač v Praze vyvěšuje 14. září večer ceduli s upozorněním na zákaz prodeje alkoholu | foto: ČTK

PRAHA Tuzemské likérky začaly ihned reagovat na omezení dovozu lihovin na Slovensko. Některé mění své výrobní plány a nahrazují původní výrobky zbožím pro jiné trhy. S pomocí oborového sdružení se zároveň snaží apelovat na evropské orgány kvůli zmírnění dosavadního zákazu prodeje v Česku. Legální výrobci si zároveň stěžují, že ačkoli řadu let upozorňují na černou výrobu, nakonec na to doplatí jen oni.

Slovensko, podobně jako dříve Polsko, zakázalo dovoz a prodej českého alkoholu od dnešních 17:00; omezení se týká lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent.

Vývoz českého alkoholu na Slovensko

Z Česka se na Slovensko v letošním prvním pololetí vyvezl tvrdý alkohol v hodnotě 238 milionů korun. Za loňský rok činil export lihovin 570 milionů korun. Vyplývá to z databází Českého statistického úřadu.

Podle mediálního zástupce největší české likérky Stock Jiřího Janouška podlehly zřejmě slovenské státní orgány tlaku domácích výrobců lihovin, kteří se snaží využít situace. "Drtivá většina alkoholu z ČR je na Slovensku ve standardním spotřebitelském balení od renomovaných výrobců a tato známá jména nepředstavují pro slovenského spotřebitele žádné nebezpečí nebo problém," dodal. Problematický alkohol na Slovensku pocházel z internetového obchodu, což nemá podle Janouška souvislost se standardní distribucí. Názor Stocku podpořila i Potravinářská komora ČR.

Becherovka se obrací na Evropskou komisi

Například likérka Jan Becher-Karlovarská Becherovka se již prostřednictvím Evropské konfederace výrobců lihovin (CEPS) obrátila na zástupce Evropské komise se žádostí o posouzení omezení obchodu s lihovinami. CEPS prý chápe závažnost situace a snahy české vlády ochránit zdraví svých obyvatel, obává se ale toho, že plošný zákaz prodeje všech lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent může celou situaci ještě zhoršit. Podle generálního ředitele likérky Anthonyho Schofielda současná situace vážně ohrožuje export a poškozuje pověst Česka v zahraničí.

ČTĚTE TAKÉ:

Sdružení v dopisu také žádá Evropskou komisi, aby pomohla české vládě při hledání řešení. Poslední vládní opatření, která zakazují prodej legálních produktů, pouze zvýší poptávku po nekvalitních lihovinách a podpoří černý trh, domnívá se CEPS.

"Bude to denně znamenat řádově další stovky tisíc korun ztráty, dodáváme tam asi deset procent naší produkce," řekl mluvčí druhé největší české likérky, ústecko-prostějovské Granette & Starorežná. Ztráty z omezeného domácího trhu firma už dříve odhadla na pět milionů korun denně.

Rudolf Jelínek: Na Slovensko vyvážíme čtvrtinu prodeje

O omezení výroby zatím neuvažuje likérka Rudolf Jelínek. "Situaci řešíme, na tento týden jsme ihned pozměnili výrobní plán. Stopli jsme výrobu na Slovensko. Nahrazujeme výrobky, které měly jít na tamní trh, výrobky určenými pro jiné trhy," řekl místopředseda představenstva vizovické likérky Rudolf Jelínek Zdeněk Chromý.

ČTĚTE VÍCE:

Vývoz na Slovensko podle něj představuje asi 25 procent veškerého prodeje likérky. "Je to pro nás zásadní problém," uvedl Chromý. Ztráty způsobené prohibicí společnost odhaduje na miliony korun týdně. "Na tento týden pro lidi práci máme," dodal Chromý.

'Je to tragédie, nevyrábíme, neprodáváme', stěžuje si ředitel Fruko-Schulz

Jindřichohradecká společnost Fruko-Schulz na Slovensko loni vyvezla zboží v řádech procent a milionových tržeb. Více než zákaz dovozu alkoholu na Slovensko ji tíží celková situace na trhu. "Pro nás je to úplná tragédie, nevyrábíme, neprodáváme. Museli jsme vyklidit výlohy. Naši odběratelé nám chtějí vracet zboží. To jsme nečekali. My, kteří upozorňujeme deset let na černou výrobu, tak jsem na to doplatili," řekl ředitel společnosti Josef Nejedlý. Fruko-Schulz loni vyrobilo 48 000 hektolitrů lihovin, na export šlo zhruba 12 procent.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...