19. října 2015 11:40, aktualizováno  13:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Limity na lomu Bílina padly. Rypadla se smí přiblížit k domům jen na 500 metrů

Rypadlo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rypadlo. | foto: Lidové noviny

ÚSTÍ NAD LABEM Limity na těžbu hnědého uhlí na lomu Bílina v Ústeckém kraji budou prolomeny. Podle informací o tom vláda rozhodla v pondělí na výjezdním zasedání v Ústí nad Labem. U lomu ČSA zůstávají limity v platnosti.

Lom Bílina provozují Severočeské doly z polostátní společnosti ČEZ. Za limity jsou odhadované zásoby asi 100 milionů tun uhlí.

Podle informací schválila vláda nakonec variantu, kterou prosazoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Mimo jiné počítá s tím, že dojde k postupnému utlumení těžby na lomu ČSA Severní energetické, jejímiž majiteli jsou finančníci Jan Dienstl (30 procent) a Tomáš Fohler (30 procent), 40 procent firmy pak patří na Kypru registrované společnosti Haltixar, za kterou stojí údajně Pavel Tykač. Budoucí vlády se ale budou moci k rozhodnutí o ČSA vrátit.

Okolní obce budou požadovat ochranná opatření

Obce v okolí dolu Bílina budou požadovat ochranná opatření, která zabrání zhoršení životních podmínek po rozšíření těžby uhlí. Vyjadřovat se budou v rámci veřejného projednávání i občané. Informaci v pondělí potvrdili starostové obcí.

K usnesení byla přidána podmínka hnutí ANO, které požadovalo, aby u Bíliny byly limity vzdáleny minimálně 500 metrů od obcí. To proto, aby se nezhoršily podmínky bydlení, jak ráno novinářům řekl ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

V dalších bodech koresponduje schválená varianta podle informací s jedním z návrhů, které předkládal na vládu ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Mimo jiné stanovuje, že do příštího roku připraví program rozvoje pracovních příležitostí v Ústeckém kraji. Usnesení také ukládá Mládkovi a jeho nástupcům v čele resortu předkládat každoročně do roku 2020 vyhodnocení plnění cílů státní energetické koncepce. Obsahuje také požadavek, aby uhlí vytěžené v lomu bylo přednostně použito pro potřeby teplárenství v ČR.

ČTK